MAASTO TVK
09.05.2015 VIC Lieto, Parmaharju  09.05.2015 VIC-R
Turun Juoksut ja Varsinais-Suomen kennelpiirin mestaruus 2015
TVK järjesti 9.5.2015 Liedon Parmaharjulla Turun Juoksut sekä Vars.-Suomen Kennelpiirin mestaruuskilpailut. Koiria osallistui 68 kpl. Diskauksia tuli 3 kpl. 
Sää aamupäivällä sateinen ja erittäin kolea, iltapäivällä poutainen mutta edelleen erittäin kolea ja tuulinen.
 Vintyt ryn palkinnon tuomaristo antoi irlannisusikoira voittajalle joka keräsi huomattavan pistemäärän. Kilpailuun osallistui 11 eri vinttikoirarotua. 
Järjestelyt erinomaiset ja tuomaristo sekä toimihenkilöt päteviä. Hyvin järjestetty kilpailutapahtuma.
Rhodesiankoiria osallistui 7 kpl. Koko päivän kilpailutapahtumaan osallistui 75 koiraa. Sää erittäin kolea ja tuulinen, lisäksi aamupäivän ajan sataa tihutti.
 Kilpailu oli hyvin järjestetty, tuomarit ja toimihenkilöt ajan tasalla. Kilpailusta jäi hyvä jälkimaku.
Ylituomari  Jouko Huovinen
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho Lähtö pis sij Lähtö fin yht sij huom
ibizanpodenco
3024 SNOUT BUTTERSCOTCH N/3,2 1     Anne Lanki, Ilpo Lanki LV 2 223 1 1 232 455 1 SERTK
3026 SNOUT BUTTERFLY EFFECT N/3,2 1     Laura Hämäläinen SFK 2 221 2 1 221 442 2  VSKP-1
1024 LA REINA DE TEKONEVA D'SNOUT N/7,9vet Valio     Laura Hämäläinen SFK 1 219 3 2 206 425 3  VSKP-2
2401 AMOURICA'S ISMAEL U/4,1 1     Linda Aaltonen SFK 3 213 4 2 188 401 4  VSKP-3
3252 SNOUT BY THE RIVER U/3,2       Mia Soikkeli, Tuomas Soikkeli SFK 1   disk       -- DISK
afgaaninvinttikoira
3215 BESHKA'S DESTINY N/1,9       Anne Uravuori SA-FA 5 228 1 3 222 450 1 SERTK
2873 GOLDDRAGON LUCKY SHOT U/2,5       Anne Uravuori, Mika Uravuori LL 4 215 3 5 232 447 2  
2795 NELIAPILAN NIILIN JALOKIVI N/2,9       Rita Salonen, Antti Horto SA-FA 6 226 2 3 216 442 3  
3236 THINKPINK U/4,4       Jasmin Rainoma TVK 6 207 4 5 214 421 4  VSKP-1
2794 KINGSLEAH EDITH PIAF N/3       Antti Horto, Rita Salonen SA-FA 5 204 5 4 210 414 5  
1814 ISHNYARA DEL GHYRYO N/6,1vet 4 SMM-11, DVM-12   Tuuli Koivumäki HVK 4 104 6     104 6  
saluki
3229 TAZILLAH CASSANDAN N/2,2       Anne Lanki, Ilpo Lanki LV 11 246 1 9 233 479 1 SERTK
3187 KURKIAURAN HEMAISEVA NOITA N/1,6       Viljo Hassinen, Helena Perttula LL 10 229 4 6 242 471 2 SERTK
1954 ZARABIS OAISARA N/6,6vet Valio     Ritva Latva-Rasku, Jari Latva-Rasku SSAK 7 230 2 9 235 465 3 SERTK VSKP-1
3216 NON SERVIAM DELIRIUM NOCTURNUM U/1,9       Heidi Sailola TVK 9 230 2 6 222 452 4 SERTK VSKP-2
1545 ZARABIS ODEZIA N/6,6vet Valio SMM-12   Ritva Latva-Rasku, Jari Latva-Rasku TVK 7 219 7 8 221 440 5  VSKP-3
2896 AAVATUULEN ANAKIN SKYWALKER U/3,1 4     Susanna Koskinen TVK 10 221 6 7 219 440 6  
3228 TAZILLAH CHAMANEH N/2,2       Anne Lanki, Ilpo Lanki LV 11 219 7 8 197 416 7  
2923 HEPSANKEIKKA N/2,8 1     Moa Schalin HVK 8 224 5 7 106 330 8  
2536 SOHEIL NOUR ANIKA N/3,3       Satu Hyvärinen SSAK 9 142 9     142 9  
3059 TAZILLAH DIANNA DIORA N/2,8       Kirsi Kärkkäinen, Satu Hyvärinen SSAK 8   disk       -- DISK
basenji
2375 HANISHAN YANKEE CUTIE CANDY N/4,4 1     Pauliina Ylitörmä, Hanni Joronen SUBA 12 211 1 10 220 431 1  
1589 AJIBU FOOLIN' AROUND U/6,5vet 3     Sanna Plaami SUBA 12 176 2 10 217 393 2  
italianvinttikoira
3193 TARUMETSÄN KIPINÖITÄ TUULEEN N/1,7     37,6 Annika Uuttu PVK 14 229 1 11 227 456 1 SERTK
2092 PIKKUNEIDIN BOHEMIAN SUNSET U/5 3 CVM-14 35,9 Emma Haikonen, Leif Lindegren HVK 13 200 2 11 218 418 2  
2969 YLLADIAN POEMS ABOUT ROME N/2,6     34,4 Leena Jääskelä HVK 14 166 3     166 3  Luopui finaalista
2682 YLLADIAN MAGNOLIA N/3,2 1   34,7 Leena Jääskelä HVK 13 131 4     131 4  
italianvinttikoira > 38 cm
2862 TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄ U/2,8     38,6 Sari Merve LL 15 241 1 12 230 471 1 SERTK
2933 YLLADIAN ETOILE DU NORD U/2,6 3   38,2 Noora Nevala, Leena Jääskelä, Marie Kontinen, Jenni Olli HVK 15 210 2 12 116 326 2  
portugalinpodengo keskikokoinen
2526 STAGEDOG REI ALFONSO U/3,6 Valio SMM -13; CVM-14      Tia Kotilainen MOSH 17 235 1 13 211 446 1  
2793 ALEXANDRA'S HERITAGE BONITA N/2,7 4     Sirkka Rautalin LL 16 227 2 13 199 426 2  
3019 ALEXANDRA'S HERITAGE CZARINA N/2,3 2     Katja Stigzelius HVK 17 217 3 14 160 377 3  
2837 MADAMA DE VEIROS N/5,4 1     Sanna Koskenmäki LL 16 43 4     43 4  
portugalinpodengo pieni
847 TÄHTITAIVAAN HELMI N/8,2vet Valio SMM-08, CVM-09;CVM-11   Maaret Ridanpää LL 18 197 2 15 215 412 1  VSKP-1
2757 TÄHTITAIVAAN DOLLY N/2,9 1     Maaret Ridanpää LL 18 204 1 15 205 409 2  VSKP-2
cirneco dell'etna 
2163 TULIMAAN HER HIGHNESS N/4,7 Valio CVM-13; SVKLMM-13      Sanna Koponen TVK 20 219 2 17 225 444 1  VSKP-1
2530 TULIMAAN MIA CONTESSA N/3 2     Sanna Koponen TVK 19 165 3 16 210 375 2  VSKP-2
3118 LAAVAKARTANON AAMUN SÄDE N/2,5       Julia Hartman TVK 19 220 1 17 104 324 3  VSKP-3
whippet
3212 TÄHTIPÖLY APOLLO U/1,8     50,4 Camilla Rissa W-H 21 217 10 19 244 461 1 SERTK
2945 BONNYWAPIT FEEFIFOFUM N/2,4 3   47,0 Johanna Gustafsson W-H 23 236 2 18 224 460 2 SERTK VSKP-1
1856 TUULIKELLON DAAMICO N/5,6 4   45,5 Mari Kääriäinen MOSH 22 227 4 21 231 458 3 SERTK KVA-M
2492 PALETIN TARU N/3,4 Valio   47,0 Niina Mäkinen, Jorma Mäkinen LV 27 220 6 23 235 455 4 SERTK
3049 PIKKULIISAN RAKAS MADONNA N/2,1     45,4 Piia Savolainen TVK 22 235 3 21 219 454 5 SERTK VSKP-3
3107 NEBTUNUKSEN FINANCIAL FLASH N/4,8     46,1 Sanna Vahlberg TVK 24 222 5 24 230 452 6 SERTK
3137 BIC-COT'S MAHTAVA MESTARI U/1,7     48,4 Katri Suomi TVK 24 220 6 24 231 451 7 SERTK
2670 SKYISTHEBEST SEABISCUIT N/3,3 Valio   47,3 Susanna Jokinen TVK 25 239 1 18 211 450 8 SERTK
2555 JEWGENISTAJAN HILDA HULVATON N/3,8     47,5 Helena Törmänen W-H 26 218 9 19 228 446 9  
2655 JATZARIN BLUE DREAM N/4,2 3   44,6 Reeta Viljanen PVK 25 219 8 23 219 438 10  
2046 TAURANGA IITA N/5,5 3   44,0 Harri Pehrsson W-H 27 211 11 20 218 429 11  
3095 TÄHTIPÖLY AURORA N/1,8     46,4 Moa Schalin HVK 21 210 12 20 212 422 12  
2712 JUORUAKKA N/3,4 3   44,6 Maija Laine TVK 23 198 13 22 221 419 13  
3146 BIC-COT'S MIESTEN KALAJUTTUJA N/1,7     47,3 Maija Laine TVK 26 0 --       --  
whippet N > 48 ja U > 51 cm
2861 SKYISTHEBEST WHIRLAWAY N/3,3     49,4 Saija Törmänen HVK 29 229 1 25 232 461 1 SERTK
2330 PIPSQUEAK SMOKEONTHEWATER U/4,3     52,8 Taru Lahti TVK 30 229 1 25 227 456 2 SERTK VSKP-2
2909 SCHEIK'S FOOLING AROUND U/3,2     52,8 Jenni Rautavuori TVK 31 217 5 28 228 445 3  
3256 C'MERE PUT YOUR HANDS UP U/1,4     51,5 Taru Lahti TVK 28 227 3 26 217 444 4  
3124 MEI DAN ANAHEIM DUCK U/1,7     54,0 Mari Lehtinen TVK 32 217 5 28 223 440 5  
2620 SOFTRACK FAST'N'ICY N/3,3 2   49,9 Sari Tapaninaho OSVKH 31 208 7 27 213 421 6  
1646 KIITURIN NN-TALISMAN U/6,8vet Valio DVM -11 54,2 Harri Pehrsson W-H 28 201 10 29 209 410 7  
3191 GASELLE'S DIAMOND THIEF U/3,1     52,0 Reetta-Kaisa Suonto PVK 29 204 8 27 200 404 8  
2523 MIYESSA BORN TO BE WILD U/4 1   54,1 Jenna Leino TVK 33 226 4 26 103 329 9  
1736 MIMI CHILL'S PANTHER'S DAYDREAM U/6,1vet 4   52,5 Riikka Keskinen W-H 32 202 9     202 10  Luopui finaalista
3188 SKYISTHEBEST GUNPOWDER U/2,1     54,5 Jaana Tarnanen, Arttu Tarnanen W-H 30   disk       -- DISK
unkarinvinttikoira
2149 AVENINA'S CUKOR CIJELKA N/4,8 4     Emmi Savolainen, Henry Uuttu TVK 34 222 1 30 221 443 1  VSKP-1
2176 AVENINA'S CSINTALAN CSANTO U/4,8 2 DVM-13    Hanna Kivistö LL 34 200 2 30 216 416 2  
irlanninsusikoira
2973 QUICK DREAMS CAN'T LET YOU GO N/3,1 2     Pauliina Parttimaa OSVKH 36 252 1 31 235 487 1 SERTK BIF
3119 DEBITUS LAETUS LEAENA N/2,2 1     Maria-Susanna Nampajärvi, Moona-Sanelma Nampajärvi OSVKH 35 231 2 31 219 450 2 SERTK
3120 DEBITUS LAETUS LEGENDA U/2,2       Maria-Susanna Nampajärvi OSVKH 35 225 3 32 224 449 3  
rhodesiankoira
3091 BAWABU DJEMILA DAURA N/2,4       Kadidja Sakone, Kaj Slotte SRB 38 228 2 36 235 463 1 SERTK
2734 MBWASIMBA MANICA GALANA N/3,3 1     Petra Henttonen TVK 40 229 1 36 230 459 2 SERTK VSKP-1
2942 BAWABU DALILA DESTA N/2,4       Sanna Janhunen, Markku Nieminen SRB 39 227 3 34 216 443 3  VSKP-2
2596 TARUJEN WIRIRANA N/5,1 1     Anna Kivinen, Tuomas Rantala SRB 38 215 4 34 222 437 4  VSKP-3
2607 TARUJEN XANDRA N/3,5       Sanna Hiltunen SRB 39 204 6 33 227 431 5  
2816 IKIMBA HIMAYA N/4,1         DH Fysio, Nina Herpola SRB 37 214 5 33 213 427 6  
2365 BAWABU CHANGULIWA CHAGA N/5,1 2     Satu Laakso SRB 37 201 7 35 211 412 7