15.08.2015-16.08.2015  Hyvinkää, Sveitsin koirapuisto
Luhtisaalistus,  Uudenmaan ja Etelä-Hämeen Kennelpiirin mestaruus, SGY:n mestaruus
Luhtisaalistus pidettiin jälleen kerran Hyvinkään vinttikoiraradan tarjoamissa hyvissä puitteissa 
ja myös keli oli aurinkoinen sekä elokuisen lämmin. Aamukaste osaltaan liukastutti nurmikenttää, joka
muutoin toimi hyvänä alustana vajaa 700 m pitkille osin eri urilla toimiville  alkuerä- ja finaaliradoille.
Raoja lyhennettiin vain pienille portugalin podengoille. Se tarjosi hyvät mahdollisuudet arvostella
kaikkia viittä arvosteluosa-aluetta.
Kokeessa suoritettiin useita harjoittelutehtäviä hyväksytysti:
- Sami Kytömaki, tuomariharjoittelija
- Osmo Kontinen, veiheenvetäjäharjoittelija
- Mikko Pynnönen, koetoimitsijaharjoittelija
- Kati Soininen, kilpailunjohtajaharjoittelija
- Merja Lautala, lähettäjäharjoittelija
Koiria erinomaisesti järjestetyssä kokeessa oli rodesiankoiria harmillisen vähän.
Ylituomari Tapio Pulkkinen
Kirjan Hyvinkää     Country   Alkuerä     points   pos comment
no Nimi / Name S/ikä Ser Titt. Säkä Omistaja / Owner kerho Lähtö pis sij Lähtö fin yht sij huom
Skotlanninhirvikoira - yhdistelmä 
3082 BLACK JADE'S MYNKA TO MEARCAIR N/1v 11kk 1     Ulla Enlund, Jan Enlund SHKK 1 240 1 1 228 468 1 SERTK UKPM   
2887 KERSLAKE DOUGLASS U/3v 2kk       Sirpa Vallius SHKK 1 183 2 1   183 2  luopui finaalista   
Venäjänvinttikoira - yhdistelmä 
3141 B'OILIALE LIND VON DRETOWITZ N/2v 1kk       Annika Jansson, Johan Sandvik SBK 1 209 2 5 245 454 1 SERTK UKPM   
2742 CHARLOTTE'RUSSE OTHILIA ORLOVSKAYA N/3v 6kk       Kati Tammisalo PVK 2 204 3 1 219 423 2     
3246 C'ESTA LA VIE ARISTO CANE U/1v 10kk       Tanja Sydänmäki SSVK 3 200 4 2 204 404 3  EHKPM   
3110 ZATRAVIN FAJNA N/2v 4kk       Pia Söderholm SBK 4 216 1 4   216 4     
2914 ROUSEN SHCHUKA BEZHEVYJ U/3v 4kk 2     Armi Lahtonen SBK 2 180 6 3 18 198 5     
2708 ROUSEN STOYAN PYATNISTYJ U/3v 4kk       Teija Toivola LL 4 188 5     188 6     
2031 POLONGAIN OLJAKOVA N/6v 1kkvet 4     Pia Söderholm SBK 3 172 7 3   172 7     
2974 MARELDEN'S ÖNSKADE ÖDELIA N/3v 0kk       Sari Karjalainen SBK 5 104 8     104 8     
Saluki - nartut
3328 ZIBA N/5v 3kk 1     Tuuli Soukka TVK 6 254 1 6 260 514 1 SERTK    
3209 TAZILLAH CARA CAMELIA N/2v 4kk 3     Satu Hyvärinen SSAK 7 233 3 5 244 477 2 SERTK UKPM   
2963 TAZILLAH EVITA QUEEN N/3v 2kk Valio     Satu Hyvärinen SSAK 8 233 3 6 243 476 3 SERTK UKP2   
3021 EL-UBAID'S SINCERITY ISIS N/3v 10kk 4     Annmari Seppä SSAK 5 236 2 7 229 465 4 SERTK KVM   
2315 SALGREY'S ALINA N/4v 6kk Valio     Sari Ritari SSAK 7 195 6 8 255 450 5 SERTK    
2923 HEPSANKEIKKA N/3v 0kk 1     Moa Schalin HVK 6 204 5 7 50 254 6     
Saluki - urokset
3254 DYYNIEN KESRA KHASON U/2v 4kk       Tarja Pääkkönen SSAK 8 233 1 8 233 466 1 SERTK    
2420 AZIZ IJAZ U/5v 4kk 3     Tiina Salosaari SSAK 9 229 2 9 215 444 2     
2962 TAZILLAH DARIUS U/2v 11kk 1     Satu Hyvärinen SSAK 9 187 5 11 237 424 3  UKP3   
2769 EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYA U/4v 9kk 1     Kimmo Marjamäki HVK 10 202 4 9 216 418 4     
3022 QASHANI LAABAN AL-JAZRAWI U/2v 9kk       Katja Pellikka SSAK 10 206 3 10 208 414 5     
3051 SALGREY'S DARSHAN U/2v 7kk 1     Pilvi Björkman, Mika Jokinen SSAK 11 0 --       --     
Sloughi
2800 HAKEEM EL DJEBEL DE LA BERONDIERE U/2v 7kk Valio     Ulla Mäkinen HVK 13 237 2 13 262 499 1 SERTK    
3306 ILEANIS EL RYMA DE LA BERONDIERE N/1v 10kk 1     Anja Säe, Juha Säe LL 12 246 1 14 244 490 2 SERTK    
3117 ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE N/1v 10kk 1     Arja Kettunen, Maija Pakarinen HVK 12 222 4 12 249 471 3 SERTK    
3122 AZEEM SHUBAH AL WARDA U/2v 4kk 2     Sanna Kapanen HVK 14 226 3 11 221 447 4  UMPM   
2148 ELEGANTIN MUSKOVIITTI U/5v 0kk 3     Ulla Mäkinen HVK 11 206 5 13 203 409 5     
Unkarinvinttikoira
2149 AVENINA'S CUKOR CIJELKA N/4v 11kk 4     Emmi Savolainen, Henry Uuttu TVK 14 229 1 15 194 423 1     
2176 AVENINA'S CSINTALAN CSANTO U/4v 11kk 3 DVM-13    Hanna Kivistö LL 15 192 2 14 191 383 2     
Englanninvinttikoira - yhdistelmä 
2799 ESTET CLASSIC JASMINE N/4v 2kk 4     Jari Myyrä SGY 15 207 2 15 218 425 1  UMKM; SGY-M   
2349 LITTLE BUCHAREST NJEZNA I BEZOBRAZNA N/4v 5kk 1     Joakia Junnila HVK 17 229 1 16 119 348 2     
3266 LITTLE BUCHAREST WHITE RIOT N/1v 11kk       Pirjo Junnila, Joakia Junnila HVK 16 191 3     191 3  Loukkaantuin ae   
Rhodesian ridgeback
3284 BAWABU CHIMMA CHIOMA N/5v 3kk 1     Arja Heikkinen, Jussi Heikkinen SRB 19 227 1 16 211 438 1  UMKM   
1841 LEJONESSA SCENT OF WILDERNESS U/6v 0kkvet       Miia Jokilahti SRB 18 203 2 17 192 395 2     
2934 BAWABU DINGAME DIATA U/2v 7kk       Annaleena Kiikonen, Paavo Räsänen SRB 17 0 --       --     
Faaraokoira - yhdistelmä 
3144 ONNENTUOJAN AAVATUULI N/2v 5kk       Jenni Palonen SFK 0 218 1 2 234 452 1 SERTK EHKPM   
3370 SAWHORSE'S SIZZLING HOT N/1v 6kk       Krista Differt, Sara Hostikka SFK 1 212 2 1 230 442 2     
2924 SIPHRA'S CRAZY DIAMOND N/3v 3kk 1     Sara Hostikka, Krista Differt SFK 2 196 3 1 232 428 3     
Afgaani  - yhdistelmä 
3128 KIRMAN UZMA N/1v 10kk       Venla Eriksson, Jonas Eriksson LL 3 245 1 3 243 488 1 SERTK UKPM   
2873 GOLDDRAGON LUCKY SHOT U/2v 8kk       Anne Uravuori, Mika Uravuori LL 2 214 2 2 222 436 2     
3215 BESHKA'S DESTINY N/2v 1kk 2     Anne Uravuori SA-FA 4 213 3 4 222 435 3     
Whippet - nartut
3243 INDIAN HILL'S GIPSY N/1v 7kk     47,5 Noora Säe, Mikko Salo LL 9 245 1 8 240 485 1 SERTK UKPM I   
3049 PIKKULIISAN RAKAS MADONNA N/2v 4kk 1   45,4 Piia Savolainen TVK 7 234 2 9 250 484 2 SERTK    
3343 BROOKWAY CAT ON A HOT TINROOF N/2v 0kk     47,9 Anna Mertaoja W-H 6 229 3 6 236 465 3 SERTK    
3245 JEWGENISTAJAN IRVIKISSA N/2v 3kk 2   47,6 Suvi Vartiainen, Ilkka Valta PVK 10 221 5 5 243 464 4 SERTK    
2724 TUISKUNIITYN FIDELIA N/3v 2kk 1   46,9 Niina Käyhkö LV 5 226 4 7 217 443 5     
3107 NEBTUNUKSEN FINANCIAL FLASH N/5v 0kk 1   46,1 Sanna Vahlberg TVK 5 209 9 7 228 437 6     
2277 SATANGIN MEW FOR YOU N/5v 0kk Valio   46,6 Arja Saarinen HVK 7 220 6 6 217 437 7  UKPM 3   
3197 TARUMETSÄN KIRJAILLUT TÄHDET N/2v 0kk     45,2 Taru Uuttu PVK 8 192 11 8 238 430 8     
2241 PIKKULIISAN MYLADY N/6v 0kkvet     46,9 Kirsi Boman, Pasi Boman MOSH 6 211 8 5 190 401 9     
2649 MISTYQ CHIRPYBIRD N/4v 2kk 1   47,9 Päivi Malinen, Jenni Ranki W-H 8 213 7 4 0 213 10     
2997 VI'WAUN SPARKLING ONE N/2v 9kk 1   47,0 Minttu Kivinen LL 4 205 10     205 11  loukkaantu ae   
3280 PIKKULIISAN RAKAS MUUSA N/2v 4kk     43,5 Nea Rasikannas, Elina Rasikannas W-H 9 183 12     183 12  loukkaantu ae   
3355 ENCAUTOM'S GIRL'S BEST FRIEND N/2v 5kk     45,9 Niina Salenius LL 11 90 13     90 13     
Whippet - urokset
2528 BONA DIVA MYSTIC TOPAZ U/3v 9kk Valio   50,9 Maiju Joanna Savolainen K-SVK 13 244 1 11 224 468 1 SERTK    
2501 PALETIN TEETEE U/3v 6kk 4   50,5 Merja Lautala, Jorma Lautala K-SVK 11 241 2 10 212 453 2 SERTK KVA-M   
3230 NYANSSIN DIAMOND IN THE ROUGH U/1v 5kk     48,7 Taru Jäppinen MOSH 12 228 3 10 221 449 3     
3085 ENCAUTOM'S FEELING UNIQUE U/5v 1kk     49,9 Niina Salenius LL 15 218 5 12 215 433 4     
3155 JATZARIN HYÖKYAALTO U/2v 5kk 1   49,0 Paula Kipinä HVK 12 224 4 9 207 431 5     
2139 SOPISCO DREAMS ARE FREE U/5v 2kk 2   50,4 Marika Eklund LL 14 206 6 11 177 383 6     
1830 PIKKULIISAN LUMIMESTARI U/6v 8kkvet     49,6 Kaarina Vesterinen SSVK 13 0 --       --     
Whippet      N>48 ja U>51 cm  - Mixed
3272 WEIKOTIN WT-CARITA N/1v 7kk 2   48,3 Raija Raussi LL 18 252 1 16 240 492 1 SERTK    
2515 JEWGENISTAJAN HULI-VILI U/3v 11kk Valio   52,7 Enni Salonen, Teppo Salonen SSVK 17 248 2 15 243 491 2 SERTK    
2950 JEWGENISTAJAN IIVARI-VETURI U/2v 3kk 2   52,0 Maria Käyhkö W-H 16 239 4 13 233 472 3 SERTK    
3253 MAGTAF BUONA NOTTE BONAIRE U/1v 7kk 1   54,5 Maiju Joanna Savolainen K-SVK 20 241 3 14 231 472 4 SERTK    
2500 JEWGENISTAJAN HULDA HUOLETON N/3v 11kk 1   51,0 Anna-Leena Lahti HVK 21 235 6 12 231 466 5 SERTK    
3341 BESTIES UPPER CLASS U/2v 0kk     52,6 Terhi Paavola, Harri Nurmela W-H 17 238 5 13 226 464 6 SERTK UKPM2   
3070 OF STREAMLINE KEEN CHASER U/2v 6kk 1   52,9 Mirva Roulamo, Sami Roulamo HVK 18 235 6 14 214 449 7     
3124 MEI DAN ANAHEIM DUCK U/1v 11kk     54,0 Mari Lehtinen TVK 19 223 8 15 212 435 8     
1736 MIMI CHILL'S PANTHER'S DAYDREAM U/6v 3kkvet 4   52,5 Riikka Keskinen W-H 19 214 10 17 214 428 9     
2839 NENATNAK ABSOLUTELY BLUE N/2v 8kk 4   48,5 Katariina Vaaramaa HVK 15 222 9 16 185 407 10     
2726 BESTIES STINKY N/3v 2kk 1   49,0 Ulla Sommer, Julia Sommer W-H 16 205 11     205 11  loukk ae   
Italianvinttikoira
3365 PIKKUNEIDIN ANASTASSIA N/1v 8kk     34,2 Hanna Santamäki SIC 24 244 1 18 236 480 1 SERTK    
3330 ELEDI GRACE ISABELLA INES N/2v 1kk     34,9 Kitte Lampola, Sakari Lampola PVK 25 228 4 17 223 451 2 SERTK    
2930 KURNOUS CHI U/2v 6kk 3   36,4 Sanna Strang LL 22 234 2 19 216 450 3 SERTK UKPM   
3295 YLLADIAN SKYFALL U/1v 5kk     37,5 Leena Jääskelä LL 24 231 3 18 213 444 4     
3371 YLLADIAN CREAM DREAM CLICHÉ N/1v 7kk     37,4 Leena Jääskelä LL 22 221 5 19 216 437 5     
2917 PIKKUNEIDIN DONATELLA DIAMELLA N/2v 11kk     36,0 Kitte Lampola, Sakari Lampola PVK 21 209 6 20 93 302 6     
3362 TARUMETSÄN KIITÄVÄ SATUSOTURI U/1v 7kk     37,2 Taru Uuttu PVK 23 30 7     30 7     
3352 YLLADIAN ABSOLUT BLING-BLING U/2v 1kk     36,1 Fredrik Mattsson, Leena Jääskelä HVK 25 25 8     25 8     
3052 TUULENTAVOITTELIJAN JÄÄPRINSESSA N/2v 8kk     37,7 Hanna Santamäki, Pinja Santamäki SIC 26 0 --       --     
2901 YLLADIAN HEART COLD AS ICE N/2v 6kk     36,6 Leena Jääskelä HVK 27 0 --       --     
2682 YLLADIAN MAGNOLIA N/3v 5kk 3   34,7 Leena Jääskelä HVK 23 0 --       --     
Italianvinttikoira   >38 cm
3054 ACIRE ATTRACTIVE N/5v 1kk     39,8 Erica Haltia PVK 30 234 1 22 257 491 1 SERTK    
2933 YLLADIAN ETOILE DU NORD U/2v 9kk 4   38,2 Noora Nevala, Leena Jääskelä, Marie Kontinen, Jenni Olli HVK 28 210 3 20 221 431 2     
2862 TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄ U/3v 0kk 1   38,6 Sari Merve LL 27 180 4 21 162 342 3     
2897 YLLADIAN SWEET NOTHING N/2v 6kk 4   39,5 Leena Jääskelä HVK 29 219 2 21   219 4  Suljettu kilpailusta   
2891 ACIRE BE MY BOY U/3v 2kk     41,9 Riina Lummekari SIC 28 0 --       --     
3260 TARUMETSÄN KIITÄVÄN HETKEN ILO U/1v 7kk     41,9 Sari Merve LL 29 0 --       --     
Basenji - yhdistelmä 
2629 LEONIVER'S PRIDE N PREJUDICE N/3v 8kk Valio DVM-14    Tanja Taipalus SUBA 33 227 1 22 221 448 1     
U17 MUTABARUGA'S MAD PROFESSOR U/3v 8kk       Irina Matveeko RU 30 220 2 23 226 446 2     
2375 HANISHAN YANKEE CUTIE CANDY N/4v 7kk 1     Pauliina Ylitörmä, Hanni Joronen SUBA 32 210 3 23 214 424 3     
2652 YULARA ROWAN N/3v 9kk 1     Anja Lahtinen, Heidi Kortesalo SUBA 31 199 4 24 183 382 4     
2871 FURAHAN ASUMA ALMASI N/2v 8kk       Tia Windahl, Päivi Salomäki K-SVK 32 195 5 25 185 380 5     
1632 HANISHAN REVEAL THE MYSTERY N/6v 8kkvet 4     Hanni Joronen SUBA 31 158 6     158 6  luopui finalista   
1663 AVONGARA ASUMA U/7v 8kkvet 4 CVM-11   Helena Myyryläinen SSVH 34           --  luopui   
Cirneco dell’ Etna  - yhdistelmä 
2467 COLISTO'S ISOLA DI SICILIA N/4v 0kk 1     Kaisa Kurki, Risto Kurki PVK 36 246 2 28 232 478 1 SERTK    
2529 TULIMAAN MIA MILANCA N/3v 2kk Valio     Sanna Koponen, Kaarina Kirjonen TVK 37 250 1 27 220 470 2 SERTK    
2163 TULIMAAN HER HIGHNESS N/4v 10kk Valio CVM-13; SVKLMM-13      Sanna Koponen TVK 35 228 3 26 211 439 3     
3166 TRUCKER'S APPLE OF MY EYE U/1v 4kk 1     Sanna Koponen TVK 36 207 5 25 208 415 4     
2530 TULIMAAN MIA CONTESSA N/3v 2kk 2     Sanna Koponen TVK 35 217 4 27 155 372 5     
2665 MARISLA'S BELLEZZA N/3v 1kk 1     Marika Aalto, Marjo Blomberg LL 34 205 6 26 128 333 6  E-HKPM   
Portugalinpodengo keskikokoinen - yhdistelmä 
2793 ALEXANDRA'S HERITAGE BONITA N/2v 11kk Valio CVM-15;DVM-15   Sirkka Rautalin LL 38 217 1 29 198 415 1  E-HKPM   
2837 MADAMA DE VEIROS N/5v 7kk 1     Sanna Koskenmäki LL 37 134 2     134 2     
Portugalinpodengo pieni - yhdistelmä 
3288 DIXON CURIO N/2v 3kk 1     Hanna Päivinen, Hanna-Leena Kujala HVK 39 239 1 30 242 481 1 SERTK    
3299 KOHAH'S GISELLA N/1v 11kk       Annastiina Paakkunainen SPP 38 189 2 29 189 378 2     
3369 PIRI-PIRI DO VALE NEGRO U/2v 9kk       Kirsti Helje LL 40 0 --       --