7.5.2016 CVM-16, Jyväskylä, K-SVKK

Suomi-Cup 2016

Erilliset alkuerä- ja finaaliradat oli laadittu matalaksi leikatulle niitylle. Juuri parempaa alustaa radalle ei ole saatavilla. Alusta oli sopivan kostea, muttei kuitenkaan liukas. Alkueräradalla oli jonkin verran korkeuseroja ja siinä oli osuuksia nopeuden arvioimiseen kuin erikseen teknisempää erityisesti ajotaitoa sekä ketteryyttä testaavia osiota. Finaaliradan alku oli erittäin nopeasti juostavaa alamäkeä ja loppu noustiin tiukkoja mutkia tehden. Ratojen korkeuserojen takia ne testasivat hyvn myös kestävyyttä. Radat oli 700 m (ae) ja 650 m (fin) pitkiä. Kaiken kaikkiaan kokeen järjestäjät olivat onnistuneet hyvin ja kokemus kokeiden järjestämisestä näkyy. Kokeen henki oli hyvä ja kilpailuttajat olivat täsmällisesti aikataulun mukaan ajoissa paikalla.

Kokeessa ratamestariharjoittelun hyväksytysti suoritti Berit Fagerström-Heinonen.

Ylituomari Tapio Pulkkinen

Sij. Kirja Koira / Omistaja Sp Kerho AE FIN Yht. Lisämerkinnät
ibizanpodenco
1. 2268 ARBECA’S AL MANZOR
Kristiina Valtonen
U PVK 216 235 451 SERTK CVM-16
2. 2870 ROSENHILL’S LA-PERLA
Kristiina Valtonen
N PVK 213 222 435
irlanninsusikoira
1. 3218 FILOMEIDES MELVIN
Marika Hämäläinen
U K-SVKK 197 238 435 CVM-16
2. 2973 QUICK DREAMS CAN’T LET YOU GO
Pauliina Parttimaa
N OSVKH 210 194 404
faaraokoira
1. 3057 NORTHGATE’S PRINCE CHARMING
Salla Murto, Hanna Ukura
U SFK 246 246 492 SERTK CVM-16
2. 3075 NORTHGATE’S POETRY IN MOTION
Hanna Ukura, Veeti Ukura
N OSVKH 239 240 479 SERTK FI KVA-m
3. 2836 NORTHGATE’S NO REGRETS
Veera Meisalmi
N PVK 245 233 478 SERTK
rhodesiankoira
1. 2579 KIZIMBI UKAMILIFU
Nea Koivikko
N SRB 244 235 479 SERTK CVM-16
2. 3091 BAWABU DJEMILA DAURA
Kadidja Sakone, Kaj Slotte
N SRB 237 239 476 SERTK FI KVA-m
3. 3262 KIZIMBI TUTUMA
Arto Mäkinen
U SRB 225 221 446
4. 3074 TARUJEN YATZY
Marianna Raitamaa, Anne Sassi-Kaitala
N SRB 222 213 435
5. 2932 BAWABU DAMAMLI DIANI
Reetta Mikkola, Jari Mikkola
N K-SVKK 218 210 428
6. 2243 MAHIRI RETTA’S FYOR
Maaret Ridanpää
U LL 158 144 302
7. 2942 BAWABU DALILA DESTA
Sanna Janhunen, Markku Nieminen
N SRB 222 0 222
8. 2594 KIZIMBI UTAMU
Jenni Katajamäki
N SRB 184 184
saluki – nartut
1. 2679 SALMANAZAR ABLA TIGER LILY
Kirsi Sinisalo, Kirsi Liius, Mirve Liius
N PVK 248 236 484 SERTK CVM-16
2. 3175 ZARABIS QUANEISHA
Erkki Ritola
N LV 238 231 469 SERTK
3. 3209 TAZILLAH CARA CAMELIA
Satu Hyvärinen
N SSAK 226 236 462 SERTK
4. 3275 ZARABIS QESARAH
Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N TVK 240 221 461 SERTK FI KVA-m
5. 3147 NON SERVIAM DOMINA ANIMARUM
Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela, Lumikirsikka Lappalainen
N SSAK 199 229 428
6. 2963 TAZILLAH EVITA QUEEN
Satu Hyvärinen
N SSAK 232 0 232
saluki – urokset
1. 2367 AL WATHBA DILWAR FAARIH
Anni Lepola, Tuire Keskinen
U PVK 248 242 490 SERTK CVM-16
2. 1505 ZARABIS OLDOOZ
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 236 249 485 SERTK
3. 2769 EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYA
Kimmo Marjamäki, Tarja Pääkkönen
U HVK 227 229 456 SERTK
4. 3011 SUNFIRE IBSAN
Tuire Keskinen, Anni Lepola
U PVK 224 225 449
5. 2612 NON SERVIAM CREDO QUIA ABSURDUM
Jari Sailola
U TVK 215 233 448
6. 2746 DESIERTO BELLEZA EMPERADOR
Taija Hyvönen
U PVK 214 229 443
7. 3254 DYYNIEN KESRA KHASON
Tarja Pääkkönen, Kimmo Marjamäki
U SSAK 214 226 440
8. 2506 KIANOUSH Y-SHIRVAN
Seija Kotti-Rantala
U PVK 180 224 404
unkarinvinttikoira
1. 2804 PRIMADA FULL-BLOODED HUNTER
Miia Pelto
N SUN 243 250 493 SERTK CVM-16
2. 2568 PRIMADA SHINE LIKE FULL MOON
Emma Kimpimäki, Catarina Wikström, Emma Kimpimäki
N SUN 249 229 478 SERTK
3. 2802 PRIMADA FULL OF ATTITUDE
Sini Huviranta, Anne Naukkarinen, Sini Huviranta
U K-SVKK 234 239 473 SERTK
4. 2817 HAJNALI TEJSZÍNHABOS KAKAÓ
Janica Ström
U LL 233 234 467 SERTK
5. 2970 HAJNALI MENDEMONDA
Paula Kemppainen
N SUN 232 217 449
skotlanninhirvikoira
1. 3082 BLACK JADE’S MYNKA TO MEARCAIR
Ulla Enlund, Jan Enlund
N SHKK 235 247 482 SERTK FI KVA-m CVM-16
2. 2413 SANDMANSCOT’S TIGHEARNACH
Marjo Winter
U LL 193 213 406
whippet N > 48 ja U > 51 cm
1. 2884 TIGER’S CHAOS ROCKIN’ TO THE BEAT
Mirva Pitkänen
N SSVH 242 243 485 SERTK CVM-16
2. 3320 LEKURIN KINGI
Harri Koivula, Leevi Koivula
U K-SVKK 230 253 483 SERTK
3. 2772 NYANSSIN COCAINE
Johanna Savolainen
U K-SVKK 227 247 474 SERTK
4. 3253 MAGTAF BUONA NOTTE BONAIRE
Maiju Joanna Savolainen
U K-SVK 218 247 465 SERTK Loukkaantui finaalissa
5. 2502 JEWGENISTAJAN HOKKUS-POKKUS
Pia Näsi-Vimpari
U OSVKH 225 234 459 SERTK
6. 3177 MAGTAF FLAGSHIP FLANAGAN
Kaija Montonen, Ilkka Montonen
U K-SVK 210 236 446
7. 2790 ZARAQUE’S I’M A LOVE MACHINE
Mirka Ilmola
U W-H 215 224 439
8. 2760 HOOKOPLAN HENDO HENDERSON
Joni Harjuhahto, Minna Harjuhahto
U OSVKH 207 231 438
9. 2839 NENATNAK ABSOLUTELY BLUE
Katariina Vaaramaa
N HVK 221 210 431
10. 3201 BURNT SIENNA CALICO ROCKS
Kirsi Halme
U PVK 197 218 415
whippet – nartut
1. 2779 FAST PACK’S BUMBLEBEE
Laura Niva, Heikki Niva
N OSVKH 251 246 497 SERTK CVM-16
2. 2892 INNA V. DIA-ROBINNE
Marjo Rantanen
N MOSH 238 256 494 SERTK
3. 3217 MIMI CHILL’S PRINCESS IKIMBA
Sonja Vepsäläinen, Anna Reponen, Sonja Vepsäläinen
N SSVH 236 247 483 SERTK
4. 2921 PLAUDITE XTREMELY SPICY
Pirjo Jutila
N MOSH 237 246 483 SERTK
5. 2470 NINE LIVES LIGHT OF LOVE
Marita Kauppinen
N SSVH 245 232 477 SERTK
6. 2204 RIVEREDGES AMARANTH
Anne Koikkalainen
N SSVH 234 233 467 SERTK Loukkaantui finaalissa
7. 2692 TIGER’S CHAOS CALL ME SUGAR
Tanja Paldanius
N SSVH 236 231 467 SERTK
8. 3049 PIKKULIISAN RAKAS MADONNA
Piia Savolainen
N TVK 230 236 466 SERTK
9. 3033 OF STREAMLINE KEROSENE
Susanna Valli
N HVK 206 228 434
10. 3272 WEIKOTIN WT-CARITA
Raija Raussi
N LL 188 217 405
whippet – urokset
1. 2828 INDIAN HILL’S ARAMIS
Jari Forsstén
U LL 247 256 503 SERTK CVM-16
2. 3173 LEXUS FOR MIMI CHILL’S BESTI-YA KIY
Marko Pessi, Anna Reponen, Marko Pessi
U W-H 226 248 474 SERTK
3. 2510 PALETIN TEQUILA
Birgitta Lepistö
U PVK 217 239 456 SERTK
4. 3016 TIGER’S CHAOS BREAKING NEWS
Riitta Vepsäläinen
U W-H 231 224 455 SERTK
5. 2528 BONA DIVA MYSTIC TOPAZ
Maiju Joanna Savolainen
U K-SVK 212 237 449 Loukkaantui finaalissa
6. 3334 FIERCE FIREBALL CAPTAIN KIRK
Teija Salow
U OSVKH 211 211 422
7. 1890 PALETIN SOULMAN
Merja Lautala, Jorma Lautala
U K-SVK 196 202 398
8. 2999 DYANITOS BERNARD
Heidi Ström
U LVKH 210 188 398
afgaaninvinttikoira
1. 2185 CHIKARAH V.D. BREMMEN
Mia Salmi, Sami Suomela
N PVK 238 215 453 SERTK CVM-16
2. 3128 KIRMAN UZMA
Venla Eriksson, Jonas Eriksson
N LL 226 225 451 SERTK
3. 2155 CHARAN V.D. BREMMEN
Marko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen
U K-SVKK 219 231 450 SERTK
4. 3150 KIRMAN UZAIR
Ulla Sieranta, Satu Fabritius
U LL 221 220 441
5. 3063 ZABAR
Mia Salmi, Sami Suomela
U PVK 222 207 429
6. 3215 BESHKA’S DESTINY
Anne Uravuori
N SA-FA 195 195 Luopui finaalista
venäjänvinttikoira
1. 3283 OSILINKA Z BILMY
Kristiina Valtonen
N SBK 201 224 425 CVM-16
2. 2581 KRIKOROVA ELLI
Ritva Kähkönen
N PVK 232 192 424
3. 2859 ANNA-SU YEVGENI RUSH
Leena Sulkumäki
U SSVK 226 226 Loukkaantui ae
-. 3113 ZATRAVIN FARIDA
Emma Luoma, Taina Luoma
N SBK 0 0
cirneco dell’etna
1. 2529 TULIMAAN MIA MILANCA
Kaarina Kirjonen
N TVK 231 226 457 SERTK CVM-16
2. 2467 COLISTO’S ISOLA DI SICILIA
Kaisa Kurki, Risto Kurki
N PVK 234 218 452 SERTK FI KVA-m
3. 3182 TRUCKER’S ABSOLUTELY FABULOUS
Jorma Ylinen, Pasi Raak
N LVKH 230 215 445
4. 2554 IOSONO CHAMPAGNE
Inka Luomanmäki
N SIC 227 211 438
basenji
1. 2879 AJIBU LIKE A DREAM
Sari Purho, Marjukka Anttila
N SUBA 245 234 479 SERTK CVM-16
2. 2987 FURAHAN ASUMA AMANI
Jenni Ormasuo, Sami Mäkinen
U SSVK 216 212 428
italianvinttikoira
1. 3193 TARUMETSÄN KIPINÖITÄ TUULEEN
Annika Uuttu
N PVK 255 244 499 SERTK CVM-16
2. 3025 TARUMETSÄN RAKKAUDEN TÄHTIPÖLYÄ
Taru Uuttu
N PVK 243 243 486 SERTK
3. 2930 KURNOUS CHI
Sanna Strang
U LL 217 242 459 SERTK FI KVA-m
italianvinttikoira > 38 cm
1. 3086 ACIRE MISTER CARAMEL
Riina Lummekari
U SIC 249 259 508 SERTK CVM-16
2. 3102 BERYLLINE TUHAT JA YKSI YÖTÄ
Elisa Honkala
U OSVKH 251 253 504 SERTK
3. 2886 PISTONHEAD ANDERSON SILVA
Liisa Ukkola-Vuoti, Sauli Vuoti
U HVK 248 252 500 SERTK
4. 2912 YLLADIAN FROZEN ASHES
Hanna Myllymäki
U OSVKH 227 237 464 SERTK
5. 2862 TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄ
Sari Merve
U LL 223 206 429
portugalinpodengo pieni
1. 3288 DIXON CURIO
Hanna Päivinen
N SPP 256 247 503 SERTK CVM-16
2. 2357 KRUMME FURCHE ALEGRIA
Tanja Manninen
N LL 222 243 465 SERTK
3. 2757 TÄHTITAIVAAN DOLLY
Maaret Ridanpää
N LL 229 0 229