29.-30.7.2017 Karstula, MOSH

MOSH RELAX, MOSH maasto- ja veteraanimestaruus, SFK:n maasto- ja veteraanimestaruus, SGY:n maastomestaruus

Mosh järjesti tutussa paikassa kaksipäiväisen kokeen, ja tarkoitus olis että kisapeltona olis ollut iso pelto valtatien toisella puolella missä oli myos (2015 SMM) mutta mutta sateisen kesän takia omistaja ei ollut päässyt niittään heiniä joten koe juostiin puistomaisessa heinäpellolla leirintä alueen vieressä. Alue ei ollut järin suuri ja kyllä siinä vähän allekirjoittaneelle perjantaina heräsi epäilys että voiko koirat kyseisessä pellossa juosta kun rata mutkitteli puitten välista muutamassa kohdassa. Ratamestarille oli kyseinen alue todella haasteellinen ja mielestäni onnistu todella hyvin. Radalla tehtiin monta koejuoksua ja kyllä se hyvältä näytti loppujen lopuksi kun lähtopaikkaa vähän siirrettiin, ja toki tiedustelin että kuinkas finaalirata, ja tarkoitus oli vaan kääntää alkuerärata, no kyselin että testataanko sitä samalla mutta rata jäi testaamatta. Ja näin jälkeenpäin voin sanoa että finaaliradan alku ei oikein toiminut toki jos todella koirat seurasivat alusta alkaen niin rata toimi mutta näitä ei montaa lähtöa ollut jossa koirat seurasivat orjallisesti viehettä, niin vähän ottivat ennakkoa tuli vieheenvetäjälle kiire vetää alta. Eikä tämä ollut vaan tämän kokeen ongelma vaan aika monessa kokeessa missä on yksi rata käytössä niin se finaalirata jää vähemälle huomiolle toki on poikkeuksia jossa finaalirata toimi paremmin.

Rata oli tekninen ja vaati koirilta hyvää nopeuden sopeuttamista seuraamiseen kautta ketteryyteen, ja ne koirat jotka tämän pystyivat tekemään olivat kyllä kärkitaistoissa. Melkein on kyllä pakko hypätä sunnuntaille ja grey lähtöön ja siinä pieni pelko kuinka nopea koira suoriutuu kyseisestä radasta, mutta mitä vielä ihan alusta asti loppuun kysyinen grey pystyi käyttämään kaikki osa-alueet hyväksi suorastaan loistavasti ja kyllä se näkyi tuomareiden pisteissä 96 + 96 + 97 = 289 pistettä ja kyllä jos koiralla on kaikki palansissa niin rata voi melkein olla minkälainen tahansa niin se selveytyy siitä. Ei voi kun vaan ihastella ja muistella kyseisen koiran suoritusta. Ja samalla voi finaaliradasta kyseisen koiran suorituksesta sanoa etta sekin oli huippu 253 pistettä. Nyt voidaan palata lauantaihin ja sanoa etta parasta tarjosi whippet ylikorkeat tasollaan, ja myös mainitsemisen arvoinen on portugalinpodengon suuri osallistuja määrä. Lauantaina tuli yksi diski ja muutama lievä loukkaantuminen.

Sitten päästääkin sunnuntaihin vaikka siellä jo pikkuisen käytiinkin greyn osalta, vaikka sunnuntaiksi koko kasvoi roduissa niin suorituksien taso myös parani kokonaisuudessa, niin se voittaja grey oli siis ihan huippu tasoa niin mainitsemisen arvoinen on myös ibizanpodencojen taso ja myös sunnuntaina oli muutama rotu joka yllätti suurella osallistuja määrällä, afgaani, faarakoira ja ibizapodencot. Sunnuntaina myös tuli yksi diski ja loukkaantuneita nolla.

Kokeessa myös tapahtui järjestäjälle pieni kommähdys kun yhdessä rodussa pääsi koira juokseen alkuerä juoksun kun huomattiin että kyseisellä koiralla ei olisi ollut osallistumis oikeutta kun edellinen koe oli ollut ensi koe ja eikä ollut saanut hyväksyttyä tulosta ja jostain syystä ei kilpailukirjassa ollut merkintään ja näin ollen kyseinen kilpailukirja oli päässyt kahden toimiston läpi, joka sinänsa oli valitettavaa mutta ehkä tässä tapauksessa tässä kyseisessä kokeessa koira sain alkuerästä nolla suorituksen, mutta tässäkin tapauksessa tarkkaivaisuutta tarvitaan enemmän mutta myös kuulutan omistajan vastuuta ja sääntöjen tuntemusta että onko koiralla osallistumis oikeutta kun ilmoittaa koiransa kokeeseen.

Vielä sanon että ylituomarina olin tehnyt päätöksen että rata-alueelle pääsy oli kielletty (kuvaajat), lähinnä siksi koska alue oli todella kompakti ja näin annettiin rauha koirien suorituksille. Kaikesta huolimatta järjestäjälle kiitos hyvin järjestystä kokeesta kaikki toimi hyvin ja asianmukaisesti.

Kokeessa oli tuomarikokelaita Maria Kontinen ja Osmo Kontinen ja ratamestari-ja lähettäjä harjoittelija Jorma Ylinen, kaikki suorittivat hyväksytysti tehtävänsä. Toisessa tuomarineuvostossa puheenjohtajana toimi Jyrki Sihvonen

Ylituomari Peter Rönn

Sij. Kirja Koira Sp Kerho AE FIN Yht. Muuta
basenji
1. 3647 NATURE’S MASTERPIECE ENCHANTED LIBRA
Miikka Tiihonen
N SSVH 210 228 438
2. 3852 AJIBU ONE OF A KIND
Erja Billings
U SUBA 222 208 430
italianvinttikoira
1. 3597 DERVISCH SIXTEEN SHADES OF BLUE
Pia Haarala, Hanna Ukura
N OSVKH 241 235 476 SERTK louk fin
2. 3565 YLLADIAN TOTAL ECLIPSE
Maire Jääskelä, Leena Jääskelä
N HVK 232 215 447
3. 3718 YLLADIAN ABSOLUT VANILIA
Maire Jääskelä, Leena Jääskelä, Jenni Olli
N HVK 215 230 445
4. 3567 YLLADIAN WEST OF THE MOON
Leena Jääskelä
U HVK 208 222 430
5. 2969 YLLADIAN POEMS ABOUT ROME
Leena Jääskelä
N HVK 224 205 429
portugalinpodengo pieni
1. U532 MIOAMOR’S EASY RIDER
Jorunn Marie Ludvigsen
U NO 242 203 445
2. 2757 TÄHTITAIVAAN DOLLY
Maaret Ridanpää
N LL 223 218 441
3. 3933 LILL JÄGARENS QUATTRO
Heidi Hannus
U LVKH 229 210 439
4. 3921 FEUER FREI IRON SKY
Anna Räsänen, Eija Tammi, Anna Räsänen
U SPP 230 207 437
5. U535 MIOAMOR’S SPEECHLESS V LADY GAGA
Jorunn Marie Ludvigsen , Jorunn Marie Ludvigsen
N NO 205 209 414
6. 3563 CROSSOAK PASTEL DE BELEM
Kirsti Helje, Marke Kärkkäinen, Anna Koskinen, Eija Sandholm
U LL 221 190 411
7. 3231 TÄHTITAIVAAN GLORIA
Maaret Ridanpää
N LL 212 188 400
8. U534 MIOAMOR’S ONE FOR MY BABY
Jorunn Marie Ludvigsen , Jorunn Marie Ludvigsen
N NO 220 125 345
9. 3948 LILL JÄGARENS QUEENIE
Nina Tuononen
N LVKH 60 60
portugalinpodengo keskikokoinen
1. 3862 ALEXANDRA’S HERITAGE ELEGANTE
Jari Sipiläinen, Pirjo Sipiläinen
N HVK 224 210 434
2. 3171 STAGEDOG PISTEIRA ÉRICA
Anni Kunelius
N HVK 224 190 414
3. 2898 ALEXANDRA’S HERITAGE CINAMOMO
Pirjo Sipiläinen, Jari Sipiläinen
N HVK 210 176 386
whippet – nartut
1. 3870 BESTIES MISS MONEYPENNY
Laura Nelimarkka
N MOSH 244 236 480 SERTK Mosh-maastomestari
2. 3616 BESTIES HONEY RYDER
Jenna Tähtinen, Mari Kääriäinen
N W-H 229 230 459 SERTK KVA-M
3. 2715 ZARAQUE’S ILLUSION OF LOVE
Tuija Räsänen
N W-H 222 226 448
4. 3831 NYANSSIN FAIRY PRINCESS
Hannele Ojala, Nina Heinäaho
N K-SVKK 225 222 447
5. 3640 NURKKANIITYN EE TUU KUULOONKAAN
Terhi Lehtinen, Pasi Lehtinen
N TVK 219 221 440
6. 3502 PRIMADA ARE U SUPERSTITIOUS
Anne Naukkarinen
N W-H 222 206 428
7. 3698 TIGER’S CHAOS ROCK-A-HULA BABY
Henna Katajamäki
N LVKH 226 195 421
8. 2470 NINE LIVES LIGHT OF LOVE
Marita Kauppinen
N SSVH 213 206 419
9. 3536 CHARLOTINA’S JUSTE IDEALE
Piia Savolainen, Jaanaliisa Halonen
N TVK 196 203 399
10. 3411 WHIPLANDIAN IN TIME
Suvi Halonen
N SSVH 194 202 396
11. 3906 TIGER’S CHAOS MY ONLY ONE
Riikka Mäki
N LV 187 195 382
12. 3444 NURKKANIITYN EE VUAN LUMIVALAKEA
Marita Kauppinen
N SSVH 192 175 367 louk fin
13. 3653 PIKKULIISAN SYDÄNYSTÄVÄ
Emma Gammelgård
N MOSH 162 203 365
14. 3875 NYANSSIN FEELS LIKE FATE
Jaana Jokisuo
N LV 212 135 347
15. 3049 PIKKULIISAN RAKAS MADONNA
Piia Savolainen
N TVK 177 168 345
16. 3272 WEIKOTIN WT-CARITA
Raija Raussi
N LL 125 125
whippet – urokset
1. 2905 PLAUDITE XTREMELY FUNNY CHAP
Pirjo Jutila
U MOSH 230 236 466 SERTK
2. 3237 NYANSSIN DIAMOND DRAGON
Maija Salovaara
U MOSH 230 229 459 SERTK KVA-M
3. 3016 TIGER’S CHAOS BREAKING NEWS
Riitta Vepsäläinen
U W-H 236 223 459 SERTK
4. 2783 NYANSSIN CONCORDE
Tiia Nikola
U SSVH 226 214 440
5. 3287 PIKKULIISAN RAKAS MARKIISI
Mika Lehto
U MIVIKS 198 176 374
6. 3173 LEXUS FOR MIMI CHILL’S BESTI-YA KIY
Marko Pessi, Anna Reponen, Marko Pessi
U W-H 187 163 350
7. 3334 FIERCE FIREBALL CAPTAIN KIRK
Teija Salow
U OSVKH 185 185 luopui fin
whippet – Veteraani
1. 2152 NYANSSIN BERBERIS
Tarja Luusua
U K-SVKK 226 186 412
2. 2210 SOPISCO ENSIHUPI
Janne Sepponen
U K-SVKK 190 166 356
3. 1943 TIGER’S CHAOS HER MESETAS
Marita Kauppinen
N SSVH 201 149 350
4. 2241 PIKKULIISAN MYLADY
Kirsi Boman, Pasi Boman
N MOSH 223 25 248 louk fin, Mosh-veteraanimestari
5. 2220 ELGEDANE STORM RUNNER
Tuomo Tiensuu, Anne Mäkinen
U MOSH 167 167 luopui fin
whippet N > 48 ja U > 51 cm
1. 3699 NINE LIVES SOUNDS LIKE CHAOS
Henna Katajamäki, Sanna Wåg
U LVKH 242 247 489 SERTK BIF
2. 3483 APPLE GARDEN’S ETERNAL FLAME
Raija Raussi
N LL 237 240 477 SERTK
3. 2979 SAGRAMOUR PIETRA PREZIOSA
Heidi Lonnakko
N W-H 218 242 460 SERTK
4. 3935 TIGER’S CHAOS MY PRECIOUSSS
Annica Ojala
N W-H 224 231 455 SERTK
5. 3337 MIMI CHILL’S AVA ADORABLE
Erja Lahtinen
N K-SVKK 206 221 427
6. 3916 MIMI CHILL’S MARADONA
Pia Kivirinta
U W-H 202 219 421
7. 2656 SOFTRACK FAST’N’SLOW
Riikka Linnala, Jussi Linnala
U K-SVKK 189 215 404
8. 3388 MIMI CHILL’S DARK DIAMOND
Riikka Keskinen
U W-H 184 169 353
9. 3547 PIKKULIISAN SYDÄN KULTAINEN
Kirsi Boman, Pasi Boman
N MOSH 195 154 349
cirneco dell’etna
1. 3909 MARISLA’S EUFORIA
Jasmine Blomberg, Marjo Blomberg, Jasmine Blomberg
N SSVH 230 228 458 SERTK
2. 3908 MARISLA’S DELICIA
Marjo Blomberg
N SSVH 221 227 448
saluki
1. 3670 NOX INFINITA ARDEA CINEREA
Pirjo Jutila, Hanna Ojanperä, Arto Ojanperä, Pirjo Jutila
N MOSH 243 240 483 SERTK Mosh- maastomestari
2. 3456 ZARABIS REEMA
Iris Ritola
N LV 244 231 475 SERTK
3. 3134 ZARABIS QUADRE
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 214 235 449
4. 3557 TAZILLAH BAHIR SALIM
Kirsi Salonen
U SSAK 214 216 430
5. 3759 AAVATUULEN VAN VELVEL
Sari Pekkarinen, Timo Pekkarinen
U LL 132 132
6. 2506 KIANOUSH Y-SHIRVAN
Seija Kotti-Rantala
U PVK 117 117
-. 3384 ZUBAYR AZEEN
Vuokko Liius
N PVK 0 0
-. 3477 ZARABIS REYHAN
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 0 0 luopui
-. 3281 DYYNIEN LI LIYAM
Seija Kotti-Rantala
U PVK DISK DISKFI
irlanninsusikoira
1. 3218 FILOMEIDES MELVIN
Marika Hämäläinen
U K-SVKK 212 191 403
2. 3120 DEBITUS LAETUS LEGENDA
Maria-Susanna Nampajärvi
U MOSH 124 124
skotlanninhirvikoira
1. 3937 DIREWOLF MC COVENTINA
Tapio Hellman, Sissi Bäckman-Hellman
N SHKK 223 216 439
2. 3845 DIREWOLF MC CAMEY
Petri Hietala
N HVK 187 237 424
3. 3936 DIREWOLF MAC CUSTENNIN
Tapio Hellman, Sissi Bäckman-Hellman
U SHKK 201 0 201
venäjänvinttikoira
1. 3113 ZATRAVIN FARIDA
Emma Luoma, Taina Luoma
N SBK 228 170 398
2. 3675 ZATRAVIN GASPAR
Tiina Talja
U SBK 199 157 356
3. 3839 JASPER FLEGETON
Annika Saarinen
U SBK 194 194 luopui fin
4. 3145 CHARLOTTE’RUSSE PINOCCHIO
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 169 169 luopui fin
5. 3385 NALIOT
Irma Westerback, Pia Söderholm
U SBK 101 101
-. 2499 VASILIJ TSAR BORZOIS
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 0 0
-. 3486 VITALI AUS DEM ZARENREICH
Tarja Mäkinen
U PVK DISK DISK
faaraokoira
1. 3167 SAWHORSE’S MIGHTY WONDER
Mikko Ikonen
U SFK 228 223 451 SERTK
2. 3300 SAWHORSE’S HOT TEMPTATIONS
Johanna Valkama
U SFK 222 226 448
3. 2836 NORTHGATE’S NO REGRETS
Veera Meisalmi
N PVK 228 211 439
4. 3056 ONNENTUOJAN AARIA
Satu Hänninen, Jari Hänninen
N PVK 205 217 422
5. 2924 SIPHRA’S CRAZY DIAMOND
Sara Hostikka, Krista Differt
N SFK 169 234 403
6. 3766 NORTHGATE’S RED RIDING HOOD
Elina Aho, Mikko Aho
N SFK 208 190 398
7. 3057 NORTHGATE’S PRINCE CHARMING
Salla Murto, Hanna Ukura, Jesse Valkama
U SFK 198 198 396
8. 1971 SAWHORSE’S PARTY ANIMAL
Sara Hostikka, Krista Differt, Marika Saarinen
N SFK 205 163 368
9. 3099 NORTHGATE’S QING OF THE NORTH
Jani Holappa, Mari Holappa
U OSVKH 186 178 364
10. 3098 BAZINGA A SONG OF ICE AND FIRE
Emilia Kanerva
N LL 144 144
ibizanpodenco
1. 3603 CAZAION CRIXUS
Outi Partiainen
U SFK 231 242 473 SERTK KVA-M
2. 3602 CAZAION CAMEESHA
Outi Partiainen
N SFK 228 240 468 SERTK
3. 3642 CAZAION CHANETH
Sanna Ruotsalainen, Outi Partiainen
N SFK 234 228 462 SERTK KVA-M
4. 3257 CAZAION BRISINGIR
Riikka Kurikka
U HVK 209 207 416
5. 3554 PODELUX PENELOPE PRECIOSA
Katja Jokiniemi
N SFK 212 192 404
6. 3449 PODELUX PRINCESA PALOMA
Seija Hänninen, Jorma Hänninen
N K-SVKK 192 188 380
7. 3423 BARRONGIZ CAPTAIN HOOK
Iida Lahtola
U HVK 87 87
ibizanpodenco – Veteraani
1. 2168 BRAMBLEWOOD’S BRITNEY DELUXE
Katja Jokiniemi
N SFK 228 212 440
2. 2497 CAZAION ASHREEYAH
Anna Lampela
N MOSH 187 178 365 MOSH vet.mestari
afgaaninvinttikoira
1. 3560 CHAWWA’S CUJO
Mirva Mantere
U LVKH 227 237 464 SERTK
2. 3865 INGENUE ZULTAN OF ADDISABEBA
Mirva Mantere
U LV 218 236 454 SERTK
3. 3952 CELESTIAN STARRY STARRY NIGHT
Jasmin Rainoma
N TVK 212 222 434
4. 3682 CHAWWA’S CIRYON
Helena Österblad
U LVKH 215 218 433
5. 3683 CHAWWA’S CAMELOT
Helena Österblad
U LVKH 203 198 401
6. 3579 CHAWWA’S CARMILLA
Susanne Mäenpää
N LVKH 180 207 387
7. 3558 CHAWWA’S CANDIDE
Suvi Kujala
U MOSH 206 161 367 MOSH mestari
8. 3894 INGENUE ALI HAZZAN OF PHILOX
Molla Räsänen
U K-SVKK 187 149 336
9. 3781 ALFAJIRI BARLAS
Anna Lampela
U MOSH 195 0 195
10. 2873 GOLDDRAGON LUCKY SHOT
Anne Uravuori, Mika Uravuori
U LL 190 190 luopui fin
11. 3531 ALFAJIRI ANATH
Kati Tammisalo
N PVK 187 0 187
-. 3853 LOVE ME TENDER DITE ISABEL DE LA VALLEE DE ROZENN
Anne Uravuori
N SA-FA 0 0
afgaaninvinttikoira – Veteraani
1. 2155 CHARAN V.D. BREMMEN
Marko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen
U K-SVKK 201 242 443
2. 2478 SCARAMIS GOSSIP GIRL
Molla Räsänen
N K-SVKK 193 146 339
3. 2422 NABILA’S BOOT SCOOT’N
Anne Uravuori
U SA-FA 183 183 luopui fin
espanjanvinttikoira
1. 2744 RABILARGO’S DIXIE DANCER
Maria Stenberg
N MOSH 246 223 469 SERTK MOSH mestari
2. 3508 COCOLORES LAWINIA
Maria Stenberg
N MOSH 222 230 452 SERTK
3. 2514 FINBLACKIES RUN TO THE HILLS
Mervi Mäkelä
U MOSH 191 18 209
englanninvinttikoira
1. 3340 LITTLE BUCHAREST WHAT’S MY NAME
Suvi Halonen, Joonas Vainikainen
N SSVH 289 253 542 SERTK BEST IN FIELD
2. 3902 CAPE’S G.I.JANE
Kati Tammisalo
N PVK 222 223 445
3. 3392 PINERON POKER FACE
Heidi Lonnakko, Janne Lonnakko
U OSVKH 40 40
unkarinvinttikoira
1. 3496 AVENINA’S EZREDES EZESMESTER
Tarja Kenkkilä
U LVKH 210 224 434
-. 3749 ETELKÖZI-NYÚLÁSZ GRÉTA
Nina Herpola
N TVK 0 0
puolanvinttikoira
1. 3415 HIGHWIND CRISTALLO DI ROCCA
Zaida Hämäläinen
U SUP 216 233 449
2. 3490 TERRACOTTA
Zaida Hämäläinen
N SUP 179 197 376