30.9.-1.10.2017 Helsinki, HVK

Perinteiset syysmaastot, Kansainvälinen maastojuoksukoe, Avoin HVK:n maasto- ja veteraanimestaruus sekä HSKP:n maastomestaruus 2017

HVK järjesti 30v juhlajuoksut Kansanvälisin kokeen merkeissä, kokeeseen oli ilmoittautunut 233 koiraa kahdelle päivälle, lauantai 130 ja sunnuntai 103 koiraa, paikalle saapui lauantaiksi 115 ja sunnuntaiksi 95 koiraa, määrällisesti suuri koe kun on ollut muissa kokeissa viime vuosiin nähden vähemmän koiria.

Koepäivinä saimme nauttia melko hyvästä syys säästä lauantaina pilvistä muttei satanut kun puolestaan sunnuntaina tuli jossain välissä pientä tihkua mutta sekin oli vain muutaman minuutin mittainen joka ei häirinnyt kokeen kulkua. Se mikä pisti silmään näinkin sateisena kesänä ja syksynä lauantai aamuna kello 8.30 aikaa kun tarkastimme eläinlääkärin kanssa rata-alueet niin pellot olivat kuivat ei ollut yhtään ollut aamukastetta.

Yleensä jätän tämän osuuden viimeisten jakeitten joukkoon mutta sen verran arvokas osio jossa kyseiset henkilöt jäävät vähälle huomiolle niin olkoon täällä ylhäällä jos lukijat eivät jaksa lukea näitä allekirjoittaneen juttua loppuun asti niin on nämä pikku pikku puurtajat jotka aloittavat jo kun muut vielä nukkuvat ovat tietysti meidän ruokailusta huolehtivat ihmiset, että erityisen suuri KIITOS teille.

Vaikka kuinka paljon tehtäisi perjantaina ja oletetaan että kaikki on valmista niin kun tätä tehdään harrastuspohjalta ja vielä kun paikka on yleinen alue niin kaikkea ei saada tehtyä valmiiksi ja pakostakin asioita jää lauantai aamuun ja vielä kun oli kaksi rataa käytössä niin radat aloittivat noin 20 min myöhässä. Lauantaina rata1 aloitti whippetit ja rata2 irlanninsusikoirat ja alkuerän juosseet menivät finaalin juoksemaan toiselle radalle, peltoja oli tarjolla viisi josta kilpailunjohtaja harjoittelija valitsi kaksi parhaiten sopivaa varsinaisen kilpailunjohtajan kanssa, ratamestari oli tehnyt radoista aivan erilaiset rata1 oli nopeus ja kestävyys toki radalla mutkiakin oli, pituus noin 700 metriä. Rata2 puolestaan oli tekniikka jossa oli enemmän mutkia ja eikä ollut pitkiä suoria, pituus noin 500 metriä. Molempien ratojen lähtöpaikkaa muutettiin alkuperäisestä suunnitelmasta.

Lauantaina roduista mainitsemisen arvoiset italianvinttikoirat narttujen voittaja, ja whippet urosten normi ja ylikorkeat voittajat ja kakkoset. Loukkaantuneita yksi lievä. Diskejä yksi.

Sunnuntain päivän menijöistä puolestaan oli ehdottomasti huippu tasoa englanninvinttikoira voittajan upeat juoksut 513 pistettä 252 ja 261 ja noinkin tasaiset suoritukset noin erityyppisillä radoilla ja vielä mikä on mainitsemisen arvoinen on että perustuu kuuden tuomari arvosteluun. Etnakoira narttujen voittaja, ja saluki urosten voittaja myös mainitsemisen arvoinen. Yksi saluki uros jouduttiin sulkeen kokeesta kun koira ei antanut ottaa kiinni kun veto jouduttiin keskeyttämään vaarallisen oikaisun vuoksi ja koiraa yritettiin puolisen tuntia ja mikä valitettavaa myös rata1 oli seis turvallisuuden takia kun radat olivat lähellä toisiaan. Vähän kyllä annan palautetta että koiraa pitäisi opettaan että se saadaan kiinni kun viehe pysähtyy, tässäkin kokeessa koko kenttä paletti seisoo. Loukkaantuneita oli muutama lievä, ja diskejä tuli neljä.

Järjestäjä onnistu järjestää mukavan ja leppoisan kokeen, kaksipäivää ja kaksi rataa joka olivat melko kaukana toimistosta mutta siinä kerkesi lämmitellä ja jäähdytellä koirat. Toki kun on kaksi rataa niin toimihenkilöitä pitää olla tuplat. Mutta yksi asia joka vähän joka ei toiminut oli yhteydet, huutelit puhelimeen toimistoa kilpailunjohtajaan ja välillä oli lähettäjä kateissa että piti turvautua normaali puhelimeen joka toki voidaan ymmärtää väärin radan ulkopuolella, mutta kun asioilla on kiire niin silloin ei voi vaan jäädä huutamaan, esim rata1 oli pellossa polku joka oli varmaan syntynyt paikallisten asukkaitten johdosta ja siinä sunnuntaina ihmisiä kävelee ja jokunen oikaisi vielä koirien kanssa pellon poikki vaikka kyltti oli pellon laidalla että läpikulku kielletty niin siitä huolimatta ne vaan tuli, ja siinäkin yritin huudella puhelimiin mutta hiljaista oli, no kun lopulta kun sain kilpailujohtajan kiinni että sinne oli laitettava nauhaa ja estettävä läpikulku.

Ja kun on sanomaan ruvettu niin sanotaan sitten että kun ilmoitatte koirianne kokeeseen niin jos on kaksi koiraa niin kyllä tulisi olla molemmille koiralle omat handlerit kun radat voivat mennä päällekkäin ettei tarvi puuhun sitoa koiraa kun voi olla kyllä riski että se riuhtoo itsensä irti ja juoksee radalle pilamaan muitten suoritukset ja tuskin koirallekkaan se on hirveen mukavaa olla kytketty yksin puuhun.

Kokeessa oli tuomarineuvostoja neljä rata1 toisena tuomarineuvoston puheenjohtajana toimi Päivi Kulmala ja rata2 kokeen varaylituomarin Pentti Örnin aisaparina toimi Eeva Salmela.

Kokeessa oli tulevia palkintotuomareita harjoitustehtävissä, jotka kaikki suorittivat sen hyväksytysti. Kilpailunjohtajaharjoittelija Marie Kontinen, tuomarikokelas Jorma Ylinen, tuomariharjoittelija Eija Kelkka.

Tuomari etiikasta täytynee sanoa että kun oot kutsun saanut kokeeseen ja siellä toimit tuomarina niin kyllä tulisi toista tuomaria: arvostaa, kunnioittaa ja siihen luottaa, nää on mielestäni ne tärkeimmät argumentit, kun tuolla kentällä yhdessä toimitaan.

Jotain mikä ehkä on tässä pienessä ylituomarikertomuksessa vielä mainitsemisen arvoinen on suuri harrastaja joka täytti pyöreitä vuosia 60 vuotta, joka on tehnyt tämän harrastusmuodon eteen satoja työtunteja rakentamalla vetolaiteita kotimaan tarpeisiin sekä ulkomaille ja ollut lukematon määrä vetämässä viehettä ja tekemässä ratoja, sunnuntain palkintojen jaon yhteydessä saimme hänelle laulaa, kiitos Viki Kulmala.

Ylituomari Peter Rönn

Sij. Kirja Koira Sp Kerho AE FIN Yht. Muuta
whippet > 48 cm – nartut / Whippet > 48 cm – females
1. 3957 OF STREAMLINE GASOLINE GIRL
Susanna Valli
N HVK 210 258 468 SERTK
2. 3500 VI’WAUN MIUMAU MAUI
Olli Virtanen, Minttu Kivinen
N LL 213 239 452 SERTK, Louk fin
3. 3578 MAGTAF MAY IN MARTINIQUE
Jaana Ihanainen
N FI 232 205 437
4. 2602 OF STREAMLINE MISTY MINEFIELD
Mirva Roulamo, Sami Roulamo
N W-H 223 207 430
5. 4008 SOFTOUCH RIDING THE RAINBOW
Anni Hautala
N LL 208 194 402
6. 3760 AVANTINA ARCTIC ELSA
Riitta Taari, Sari Mäkiö, Riitta Taari
N TVK 187 212 399
7. 3736 KUPLETO AVA
Sanna Norhio-Hanski
N W-H 187 199 386
8. 3996 ADAGIO DEEPEST RUBY
Irina Aho
N W-H 192 192 Luopui finaalista
whippet – nartut / Whippet – females
1. u547 LOVE WILL FIND A WAY
Olga Grigorovich, Olga Grigorovich
N RU 245 244 489 SERTK CACIL
2. 3616 BESTIES HONEY RYDER
Jenna Tähtinen, Mari Kääriäinen
N W-H 238 242 480 SERTK V-CACIL
3. u551 LET THE LOVE GO ON
Natalya Belyakova, Natalya Belyakova
N RU 246 230 476 SERTK
4. 3907 ZARAQUE’S KISMET SENSATION AT MIYESSA
Anu Prinkkilä
N W-H 234 219 453 SERTK
5. 3280 PIKKULIISAN RAKAS MUUSA
Nea Rasikannas, Elina Rasikannas
N W-H 206 245 451 SERTK
6. 2997 VI’WAUN SPARKLING ONE
Minttu Kivinen
N LL 234 216 450 SERTK
7. 3918 NENATNAK CALL ME THE BREEZE
Terhi Lehtinen, Pasi Lehtinen
N TVK 232 217 449
8. 3738 BESTIES TWININGS
Paulina Partanen
N W-H 212 236 448
9. 3631 BESTIES KISSY SUZUKI
Monna Myllylä
N HVK 207 238 445
10. 3674 C’MERE SURPRISE SURPRISE
Sinikka Collanus, Pia Mannila, Kirsi Mannila, Sinikka Collanus
N TVK 213 231 444
11. 2989 C’MERE NOCE MOSCATA
Anna Varila
N LL 206 237 443
12. 3475 BIC-COT’S BLAZING STARLIGHT
Paula Kipinä
N HVK 209 233 442
13. 3906 TIGER’S CHAOS MY ONLY ONE
Riikka Mäki
N LV 213 228 441
14. 3910 BESTIES ZELDA THE PRINCESS
Jenny Laulaja, Mari Kääriäinen
N W-H 220 221 441
15. 3033 OF STREAMLINE KEROSENE
Susanna Valli
N HVK 230 211 441
16. 3095 TÄHTIPÖLY AURORA
Moa Schalin
N HVK 233 205 438
17. 3867 SOFTOUCH ROOBARB
Johanna Gustafsson
N TVK 213 220 433
18. 2277 SATANGIN MEW FOR YOU
Arja Saarinen
N HVK 221 212 433
19. 3809 MIMI CHILL’S TWILIGHT
Karoliina Vähänen
N W-H 229 204 433
20. 3737 BESTIES XENIA ONATOPP
Paulina Partanen
N W-H 206 224 430
21. u544 WEIKOTIN SUPERPUMA
Sergei Baranin, Sergei Baranin
N EE 223 204 427
22. 3843 C’MERE TEACHERS PET
Anna Varila
N LL 225 200 425
23. 2204 RIVEREDGES AMARANTH
Anne Koikkalainen
N SSVH 195 226 421
24. 3363 ZARAQUE’S JULIET IN TEMPTATION
Anniina Oksanen, Heidi Lonnakko
N K-SVKK 225 194 419
25. u545 DIANA NOIR
Sergei Baranin, Sergei Baranin
N EE 199 216 415
26. 3835 C’MERE PLEASE PLEASE PLEASE
Kirsi Helin, Kirsi Mannila, Pia Mannila, Kirsi Helin
N W-H 198 214 412
27. 3904 NYANSSIN ENCHANTRESS
Satu Stockmakare, Nina Heinäaho
N HVK 216 216 Luopui finaalista
whippet – urokset / Whippet – males
1. 3975 TUULIKELLON EFFECTICO
Annemari Mustonen
U LL 236 262 498 SERTK HSKP-1
2. 3532 SKYISTHEBEST FLYLIKEANEAGLE
Anne Koikkalainen, Antti Koikkalainen
U W-H 234 257 491 SERTK CACIL
3. u550 LISTEN TO YOUR HEART
Ekaterina.A. Inozemtceva, Ekaterina.A. Inozemtceva
U RU 239 229 468 SERTK V-CACIL
4. u548 LOVE SUPREME
Gennady Pershakov, Gennady Pershakov
U RU 240 226 466 SERTK
5. 3633 C’MERE OH MY
Anne Jokivuori
U W-H 234 229 463 SERTK KVA-m
6. 3548 BESTIES WULITON
Veera Vaittinen
U SSVK 226 234 460 SERTK
7. 3152 EFFLORESCO’S MALVERNICO
Tarja Saarinen
U W-H 231 225 456 SERTK HSKP-2
8. 3637 ENCAUTOM’S MORE OF ME
Taru Lumme, Juhani Tammi
U HVK 216 239 455 SERTK HSKP-3
9. 3256 C’MERE PUT YOUR HANDS UP
Taru Lahti
U TVK 219 235 454 SERTK
10. 3966 BESTIES ZORRO THE HERO
Noora Frantzi, Jani Frantzi
U K-SVK 215 237 452 SERTK
11. 3967 CHILLINGIVY
Hanna Rantala, Barbara Rebolledo
U HVK 216 229 445
12. 4014 TARUMETSÄN ETELÄN KUUMAT YÖT
Nea Rasikannas
U W-H 230 215 445
13. 3750 INDIAN HILL’S EAGLE
Merja Lautala, Jorma Lautala
U W-H 218 223 441
14. 3896 NYANSSIN FABIO
Johanna Savolainen
U K-SVKK 217 217 434
15. 3660 WEIKOTIN JABBERWOCK
Harri Pehrsson
U W-H 207 222 429
16. 2983 C’MERE NOTTAMBULO
Tarja Luusua
U K-SVKK 209 217 426
17. 3850 BELLTOWN INSILENCE
Pertti Vihonen, Anu Vihonen
U LL 207 212 419
18. 3516 CHASSIENNE D’OR TOOMIE TRISHEL
Susanna Jokinen
U W-H 210 207 417
19. 2072 BRONA V.D. WATERRAM
Tuula Malvisalo, Erkki Ruusunen
U PVK 212 196 408
20. 1882 JUST NOSY SANDSTORM
Taru Jäppinen
U MOSH 213 194 407
21. u271 SPRINGELDENS MANDELKUBB
Maria Karlsson
U SE 212 190 402
22. 2935 FIERCE FIREBALL ARROW
Pasi Hämäläinen
U W-H 121 121
23. 3165 EMIGRANT V.D. WATERRAM
Tuula Malvisalo, Erkki Ruusunen
U PVK 93 93
-. 3391 MIMI CHILL’S I AM LEGEND
Jenna Hurskainen
U W-H DISK DISKFI
whippet > 51 cm – urokset / Whippet > 51 cm – males
1. 3955 TUULIKELLON ENERGICO
Riitta Suominen
U TVK 242 253 495 SERTK
2. 3848 MEI DAN ASTON VILLA
Toini Zanin-Kauppi, Marko Kauppi
U LL 248 245 493 SERTK
3. 3620 C’MERE OZ THE GREAT
Pia Mannila
U W-H 238 250 488 SERTK
4. 3611 MOONLAKE MIGRANT
Anna Mikkonen
U W-H 236 240 476 SERTK
5. 3956 TUULIKELLON ECO
Janne Tuominen
U MOSH 231 244 475 SERTK
6. 3810 AZARIN ELEAZAR
Katariina Rauko, Kari Eklund, Katariina Rauko
U HVK 228 243 471 SERTK
7. 3519 MISTYQ DISCIPLE OF THE SUN
Sanna Vahlberg, Tiia-Tuulia Laakso
U TVK 231 239 470 SERTK
8. u549 GERKULES KUPRUM
Ekaterina.A. Inozemtceva, Ekaterina.A. Inozemtceva
U RU 228 229 457 SERTK
9. 3070 OF STREAMLINE KEEN CHASER
Mirva Roulamo, Sami Roulamo
U HVK 213 177 390
10. u543 SLINGHOT’S TEA N TEA
Maria Karlsson, Maria Karlsson
U SE 230 0 230
irlanninsusikoira – yhdistelmä / Irish Wolfhound – mixed
1. 3872 PRIMO VIM SHIRA
Kati Olkkonen
N OSVKH 234 238 472 SERTK
2. 3709 SAPWOOD’S AFTER SHOCK
Svetlana Mattila
N PVK 214 231 445
faaraokoira – yhdistelmä / Pharaoh hound – mixed
1. 3370 SAWHORSE’S SIZZLING HOT
Krista Differt, Sara Hostikka
N SFK 219 242 461 SERTK KVA-m
2. 3555 TIERIS GAMLET
Veera Rydman
U SFK 227 234 461 SERTK HSKP 1 KVA-m
3. 2836 NORTHGATE’S NO REGRETS
Veera Meisalmi
N PVK 223 221 444
4. 3056 ONNENTUOJAN AARIA
Satu Hänninen, Jari Hänninen
N PVK 195 213 408
venäjänvinttikoira – yhdistelmä / Borzoi – mixed
1. 3982 DOROGOI VON ALSHAMINA
Johanna Saatsi
U LL 233 238 471 SERTK CACIL
2. 3694 BETJANOVA ALEKSEI KARAMELKA
Ritva Pakkanen, Pekka Pakkanen
U K-SVK 228 228 456 SERTK V-CACIL
3. 3801 BOLSHAJAN GILGAMESH
Tero Karikumpu, Anne Karikumpu
U SBK 217 230 447
4. 2834 TAIGATASSUN AMORE MADONNA
Kirsi Pappinen
N SBK 220 227 447
5. 3800 BOLSHAJAN GISELLE
Anne Karikumpu, Heli Karikumpu, Tero Karikumpu
N SBK 212 230 442
6. 3473 VESNOI YASNAYA POLYANA
Annina Haili, Anssi Saarinen
N SBK 188 235 423
7. 3145 CHARLOTTE’RUSSE PINOCCHIO
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 220 200 420 HSKP 1
8. 3463 VESNOI POLIKUSHKA
Ilmari Majuri
N SBK 192 208 400
9. 3675 ZATRAVIN GASPAR
Tiina Talja
U SBK 216 181 397
10. 3246 C’ESTA LA VIE ARISTO CANE
Tanja Sydänmäki
U SSVK 218 154 372
11. 3464 VESNOI VENECIJA SKAZKI
Leena Sulkumäki
N SBK 179 0 179
12. 2820 TRICOLOGIAN JUSHKA’S GRISHAM
Paula Hjelt, Outi Rautiainen
U LL 171 171 Luopui fin
13. 2499 VASILIJ TSAR BORZOIS
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 133 133
14. 3385 NALIOT
Irma Westerback, Pia Söderholm
U SBK 131 131
15. 3839 JASPER FLEGETON
Annika Saarinen
U SBK 121 121
italianvinttikoira – urokset / Italian Greyhound – males
1. 3375 PISTONHEAD SPEEDFREAK
Eveliina Jokela
U SIC 245 232 477 SERTK HSKP 2
2. u506 CORRINO FORUM ROMANUM
Camilla Johansson
U SE 237 238 475 SERTK CACIL
3. 4009 IOSONO VALENTINO
Nicolina Blomstedt
U SIC 230 239 469 SERTK V-CACIL HSKP 3
4. 4015 PIKKUNEIDIN BOBBY CAVALLI
Jari Pulkkinen
U LL 227 228 455 SERTK
5. 3988 YLLADIAN XAVIER
Minttu Vuorinen, Leena Jääskelä
U HVK 231 217 448
6. 3295 YLLADIAN SKYFALL
Leena Jääskelä
U LL 233 214 447
7. 3567 YLLADIAN WEST OF THE MOON
Minttu Vuorinen, Leena Jääskelä
U HVK 219 212 431
-. 2939 ADHIRA MILAGRO
Marko Pitkäkaski, Henna Pitkäkaski
U TVK 0 0
-. 3572 KURNOUS HERMES
Sari Merve
U LL 0 0
italianvinttikoira – nartut / Italian Greyhound – females
1. 3608 BERYLLINE SUKLAAMUFFINSSI
Nora Ritala
N HVK 257 244 501 SERTK CACIL HSKP 1
2. 3440 KURNOUS ECHO
Marjo Parhamaa
N K-SVK 236 244 480 SERTK V-CACIL
3. 3522 KURNOUS HALLDORA
Marie Kontinen, Kim Willo
N LL 253 218 471 SERTK
4. 3566 YLLADIAN SUNNY SIDE OF HELL
Leena Jääskelä
N HVK 210 224 434
5. 3297 ANGELO CELESTE DONATELLA
Marie Kontinen
N LL 228 202 430
6. 2436 BERYLLINE KERMAKARAMELLI
Nora Ritala
N HVK 230 188 418
7. 3371 YLLADIAN CREAM DREAM CLICHÉ
Leena Jääskelä
N LL 212 0 212
8. 3718 YLLADIAN ABSOLUT VANILIA
Maire Jääskelä, Leena Jääskelä, Jenni Olli
N HVK 95 95
-. 2682 YLLADIAN MAGNOLIA
Inka Luoma
N SIC 0 0
italianvinttikoira > 38 cm – yhdistelmä / Italian Greyhound > 38 cm – mixed
1. 3679 TARUMETSÄN KAS MAALISSA JO
Marja Räsänen, Harri Räsänen
U SIC 229 246 475 SERTK
2. 2886 PISTONHEAD ANDERSON SILVA
Liisa Ukkola-Vuoti, Sauli Vuoti
U HVK 234 233 467 SERTK
3. 2727 ART DALL’ ARCO
Eveliina Jokela
U SIC 240 224 464 SERTK
4. 3687 YLLADIAN VALONKANTAJA
Laura Virtanen, Leena Jääskelä
U LL 159 229 388
5. 3260 TARUMETSÄN KIITÄVÄN HETKEN ILO
Sari Merve
U LL 181 92 273
6. 2862 TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄ
Sari Merve
U LL 200 0 200
7. 3743 HOUSE OF HOUNDS GNEO POMPEO
Jari Pulkkinen, Kitte Lampola
U PVK 25 25
skotlanninhirvikoira – yhdistelmä / Deerhound – mixed
1. 3845 DIREWOLF MC CAMEY
Petri Hietala
N HVK 230 233 463 SERTK HSKP 1
2. 3840 AGHNADARRAGH LACHAIDH
Petteri Puumalainen
U LL 240 216 456 SERTK
3. 3959 CRATHLINT DWYNWEN DEE
Satu Hakanurmi
N TVK 225 218 443
4. 3082 BLACK JADE’S MYNKA TO MEARCAIR
Ulla Enlund, Jan Enlund
N SHKK 184 235 419 Louk fin
5. 3467 HYNDSIGHT EASY FEELIN
Tuuli Jalo
U SHKK 198 221 419 HSKP 2
rhodesiankoira – yhdistelmä / Rhodesian Ridgeback – mixed
1. 3931 FEANOR’S EYE OF THE TIGER
Jan Sundberg
U SRB 240 245 485 SERTK
2. 3219 TARUJEN AGENT
Eeva Mikkola
U SRB 227 187 414
3. 2365 BAWABU CHANGULIWA CHAGA
Satu Laakso
N SRB 146 146
saluki – nartut / Saluki – females
1. 3854 AL-YASAMIN MAGNOLIA
Iris Ritola, Erkki Ritola
N LV 237 246 483 SERTK
2. 3757 EL HAMRAH NADIIR
Maria Schauman
N SSAK 216 259 475 SERTK CACIL, HSKP-2
3. 3568 ZARABIS REZZAN
Virpi Kokko, Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N LL 228 246 474 SERTK V-CACIL
4. 3784 YUZAK ARYA
Pirjo Puttonen
N SSAK 230 244 474 SERTK
5. 3263 NON SERVIAM DRAKAINA KARKHARODON
Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela
N SSAK 228 243 471 SERTK
6. 3808 GOLDEN DESERT’S BARAKAH
Marika Talka, Niina Käyhkö
N K-SVK 234 235 469 SERTK
7. 3727 ZARABIS RAZAANA
Marja-Leena Ahonen
N LL 226 242 468 SERTK HSKP-3
8. 2684 NON SERVIAM CTHULHU MYTHOS
Heidi Sailola, Jari Sailola
N SSAK 233 230 463 SERTK KVA-m
9. 3569 ZARABIS ROSALIA
Jonna Hämäläinen, Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N TVK 220 239 459 SERTK
10. 3209 TAZILLAH CARA CAMELIA
Satu Hyvärinen
N SSAK 237 220 457 SERTK
11. 3208 TAZILLAH BAHAR BANU
Satu Hyvärinen
N SSAK 229 224 453 SERTK
12. 3456 ZARABIS REEMA
Iris Ritola
N LV 234 213 447
13. 3147 NON SERVIAM DOMINA ANIMARUM
Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela, Lumikirsikka Lappalainen
N SSAK 231 215 446
14. 3692 EL HAMRAH MAJEEDA
Elisa Kohtamäki
N HVK 221 219 440
15. 3221 DYYNIEN KESRA KEYNA
Jaana Salmela
N HVK 209 228 437
16. 3979 AAVATUULEN VIVA VALERIA
Vivian Valli, Tuuli Soukka
N LL 213 207 420
17. 3712 TAZILLAH AMRA TAHIYA
Satu Hyvärinen
N SSAK 185 227 412
18. 2424 AL SARAB IATALLAH SHEICHA
Sonja Holm, Berit Holm
N SSAK 213 198 411
19. 3175 ZARABIS QUANEISHA
Erkki Ritola
N LV 215 188 403
20. 2425 AL SARAB IBIS IZABEL
Sonja Holm, Berit Holm
N SSAK 172 223 395
21. 3275 ZARABIS QESARAH
Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N TVK 161 204 365
22. 2923 HEPSANKEIKKA
Moa Schalin
N HVK 179 162 341
23. 3336 NON SERVIAM DISCORDIA CONCORS
Emmi Nisumaa, Heidi Lappalainen, Emmi Nisumaa
N LL 217 217 Keskeytetty Louk ae
24. 3691 BEL ETUAL LOVE STORY
Suvi Salmi, Hannele Salmi
N SSAK 131 131
englanninvinttikoira – yhdistelmä / Greyhound – mixed
1. u512 RUSSKIY VETER GERDA
I. Voronova
N RU 252 261 513 SERTK
2. u511 GERA
J Voronov, J Voronov
N RU 252 247 499 SERTK
3. U553 REIGE
Natalia Vinogradova
N RU 226 225 451 SERTK
4. 3902 CAPE’S G.I.JANE
Kati Tammisalo
N PVK 238 200 438
-. u509 RUSSKIY VETER GREY
N Agafonova
U RU Suljettu (ell)
puolanvinttikoira – yhdistelmä / Chart Polski – mixed
1. 3758 BORA
Jere Pitkänen, Katariina Sarin, Jussi Sarin, Jere Pitkänen
N SUP 239 229 468 SERTK
2. 3415 HIGHWIND CRISTALLO DI ROCCA
Zaida Hämäläinen
U SUP 217 228 445
cirneco dell’etna – urokset / Cirneco dell’Etna – males
1. 3623 TRUCKER’S BAD TO THE BONE
Sanna Koponen
U TVK 240 233 473 SERTK
2. 3761 TRUCKER’S CHILI CON COBONEN
Paula Virta, Sanna Koponen, Paula Virta
U PVK 200 226 426
3. 3769 TRUCKER’S CRASH BOOM BANG
Mikko Ilosalo, Johanna Kurki
U HVK 221 200 421
4. 3166 TRUCKER’S APPLE OF MY EYE
Sanna Koponen
U TVK 209 202 411
5. 3499 HADRANENSIS RADAMES
Maria Ketola, Inka Luomanmäki
U SIC 207 83 290
6. 4012 MARISLA’S EMOZIONE
Christina Lyra, Kati Rintala, Riikka Rintala
U SIC 220 0 220
7. 2937 IOSONO UNIVERSO
Elina Karlsson, Toni Miinalainen
U SIC 195 0 195
cirneco dell’etna – nartut / Cirneco dell’Etna – females
1. 3635 IOSONO HADRIANA
Elina Karlsson, Inka Luomanmäki, Erja Luomanmäki
N SIC 246 251 497 SERTK HSKP-1, KVA-m
2. 3922 TRUCKER’S CAPICHE
Sara-Maria Lehto
N HVK 243 234 477 SERTK HSKP-2
3. 3417 IOSONO ELASSONA
Kenneth Skurnik, Inka Luomanmäki, Erja Luomanmäki
N SIC 228 223 451 SERTK HSKP-3
4. 2136 MARISLA’S ALESSANDRIA
Heidi Anderson, Marko Anderson
N SIC 190 245 435
5. 3774 TRUCKER’S CHIQUITITA
Carina Logren
N LL 201 231 432
6. 3641 TRUCKER’S BONFIRE HEART
Kaisa Kaartinen, Sanna Koponen
N HVK 208 211 419
sloughi – yhdistelmä / Sloughi – mixed
1. 3615 JAIYANA AL MOUSSIDA DE LA BERONDIERE
Annikki Mansikka, Kari Nuutinen
N SLAZA 253 230 483 SERTK
2. 2800 HAKEEM EL DJEBEL DE LA BERONDIERE
Ulla Mäkinen
U SLAZA 234 222 456 SERTK HSKP 1
3. 3570 ILLIAS EL WAJEED DE LA BERONDIERE
Teija Seeste, Petri Seeste
U SLAZA 192 189 381
saluki – urokset / Saluki – males
1. 3768 JAISALMER ABAYOMI
Harri Niemi
U LV 248 250 498 SERTK CACIL
2. 3713 TAZILLAH ADAN AZHAR
Satu Hyvärinen
U SSAK 254 234 488 SERTK
3. 3651 EIRECOGTEIL’S SANTERRA SYRAH
Minna Hämäläinen
U K-SVK 244 241 485 SERTK V-CACIL KVA-m
4. 3947 AZIZ QUANAH
Tiina Salosaari
U SSAK 244 232 476 SERTK HSKP 1
5. 3708 EL HAMRAH MAHER
Pirjo Jäppinen
U SSAK 240 234 474 SERTK
6. 3778 ONAJIIB Y-SHIRVAN
Päivi Kulmala
U OSVKH 224 231 455 SERTK
7. 2814 DESIERTO BELLEZA FORMULA FERRARI
Riikka Siurola
U SSAK 227 228 455 SERTK
8. 3652 ZUBAYR AJAZ
Minna Hämäläinen
U K-SVK 236 219 455 SERTK
9. 3786 AZIZ PACIFICO
Sanja Ekblad, Pasi Soininen
U SSAK 221 227 448
10. 3134 ZARABIS QUADRE
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 217 229 446
11. 3011 SUNFIRE IBSAN
Tuire Keskinen, Anni Lepola
U PVK 219 222 441
12. 3701 EL HAMRAH MARMAR
Minea Collan, Kari Collan
U HVK 222 214 436
13. 2769 EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYA
Kimmo Marjamäki, Tarja Pääkkönen
U HVK 211 221 432
14. 3477 ZARABIS REYHAN
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 215 211 426
15. 2367 AL WATHBA DILWAR FAARIH
Anni Lepola, Tuire Keskinen
U PVK 193 228 421
16. 2908 AZIZ LUXOR
Sanja Ekblad, Pasi Soininen
U SSAK 208 210 418
17. 3941 SALGREY’S HAYAT
Pilvi Björkman
U SSAK 184 206 390
18. 3841 AL-YASAMIN MUFASA
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 170 170 Luopui fin
-. 3723 SALMANAZAR BLACK T’CHALLA
Annina Kolu
U SSAK DISK DISK
-. 3759 AAVATUULEN VAN VELVEL
Sari Pekkarinen, Timo Pekkarinen
U LL Suljettu ae
afgaaninvinttikoira – yhdistelmä / Afghan Hound – mixed
1. u542 OSHANAMEH’S NO MORE NAMES
Päivi Nieminen, Iren Naarits
N FI 240 248 488 SERTK
2. 3763 PICES SANTA KATARINA
Sari Saastamoinen
N PVK 232 228 460 SERTK CACIL
3. 3542 ALFAJIRI AMERETAT
Sari Saastamoinen
N PVK 232 217 449 V-CACIL
4. 2394 POPOVS IN WHITE SATIN
Tuuli Koivumäki, Terja Koivumäki
N SA-FA 210 218 428 HSKP 1
5. 3150 KIRMAN UZAIR
Ulla Sieranta, Satu Fabritius
U LL 206 219 425
6. 4001 PRAMYA FREE FOR THE NIGHT
Maarit Juvankoski
N PVK 189 214 403
7. 2422 NABILA’S BOOT SCOOT’N
Anne Uravuori
U SA-FA 208 194 402
8. 3488 XANAGHAN’S PARADISET SVART ROS
Annika Veijalainen
U TVK 200 183 383
9. 3225 KIRMAN UMNIA
Piia Kinnunen
N SA-FA 212 212 Luopui fin
-. 3853 LOVE ME TENDER DITE ISABEL DE LA VALLEE DE ROZENN
Anne Uravuori
N SA-FA DISK DISK
unkarinvinttikoira – yhdistelmä / Magyar Agar – mixed
1. 3898 ZIVATAR EUROS
Saara Kauppinen
U PVK 249 239 488 SERTK
2. 3480 AVENINA’S ETELKA TO BLIXTEN
Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen
N MOSH 234 248 482 SERTK
3. 3592 OLAJOS-RÉTI GYÕZÕS ZSÁNER
Saara Kauppinen
U PVK 229 248 477 SERTK
4. 3600 ILLA-BEREK ÁFONYA FOR BLIXTEN
Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen
N MOSH 231 243 474 SERTK
basenji – yhdistelmä / Basenji – mixed
1. u521 SALONGA VASCO DA GAMA
V.V Bogachenko, V.V Bogachenko
U RU 247 248 495 SERTK
2. u520 BBVADI BONGANI BAHA
V.V Bogachenko, V.V Bogachenko
U RU 238 241 479 SERTK
3. u552 FORTUNA NUMA EL KHALA
Inna& Vitali Gaston, Inna& Vitali Gaston
N EE 247 229 476 SERTK
4. 3779 BASTILLIN BRIDLES BADUSON
Jenni Ormasuo, Sami Mäkinen
U SSVK 235 235 470 SERTK
5. 3880 AJIBU NOTHING ELSE MATTERS
Hanna Serkko, Laura Grandell
U SUBA 194 208 402 HSKP 1
6. 3513 AJIBU MOOVIN’N’GROOVIN’
Tuula Jalonen, Säde Jalonen
U HVK 216 186 402 HSKP 2
7. 3655 AJIBU NUMBER ONE
Sanna Kortelainen, Marjukka Anttila
N SUBA 242 133 375 HSKP 3
8. 2418 WAZAZI THE ONE AND ONLY
Sanna Kortelainen, Marjukka Anttila
N SUBA 121 121
9. 1809 KANJARAS WISH UPON A STAR
Sirkka Rautalin
N LL 22 22
-. 2327 AJIBU I GO WILD
Laura Rauhala
U SUBA DISK DISK
-. 2981 AJIBU LOVE BITES
Laura Rauhala
U SUBA DISK DISK