27.-28.5.2017 Inkoo, SBK

Derby ja veteraanimestaruus 2017

Derby maastokoe pidettiin kauniissa ympäristössä. Loivasti kumpuileva laaja peltoalue, jossa koirat juoksivat sijaitsi toimistosta aika kaukana noin 1,3 km päässä toimistolta. Kokeen järjestäjät onnistuivat organisoinnissa erinomaisesti. Kilpailuttajat olivat paikalla hyvissä ajoin ja koe saatiin vietyä läpi sujuvasti. Erityiskiitos tuomareiden “taksipalvelusta” kisa-alueelle ja takaisin.
Rata oli raskas johtuen loivasti kumpuilevasta maastosta sekä aika pitkästä heinästä. Yksi loukkaantuminen ja yhteensä 5 diskiä. Osmo Kontinen suoritti palkintotuomariharjoittelun.

Jyrki Siivola

Sij. Kirja Koira / Omistaja Sp Kerho AE FIN Yht. Lisämerkinnät
afgaaninvinttikoira – Derby
1. 3542 ALFAJIRI AMERETAT
Sari Saastamoinen
N PVK 250 246 496 SERTK DVM-17
2. 3560 CHAWWA’S CUJO
Mirva Mantere
U LVKH 247 225 472 SERTK
3. 3488 XANAGHAN’S PARADISET SVART ROS
Annika Veijalainen
U TVK 213 216 429
afgaaninvinttikoira – Veteraani
1. 2478 SCARAMIS GOSSIP GIRL
Molla Räsänen
N K-SVKK 173 186 359 VMM-17
2. 2155 CHARAN V.D. BREMMEN
Marko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen
U K-SVKK 209 209 Louk ae Keskeytetty
venäjänvinttikoira – Derby
1. 3385 NALIOT
Irma Westerback, Pia Söderholm
U SBK 236 225 461 SERTK DVM-17
2. 3675 ZATRAVIN GASPAR
Tiina Talja
U SBK 216 213 429
3. 3493 VESNOI VOYNA I MIR
Leena Sulkumäki
U SSVK 204 104 308
4. 3700 WERNAJA TSAR BORZOIS
Kristiina Ahola, Tina Åberg, Pirjo Ivanoff-Ahola
N PVK 192 192 luopui finaalista
5. 3588 COVERDALE’S VINCENTIO
Tanja Wetterstrand
U SBK 57 57
6. 3463 VESNOI POLIKUSHKA
Ilmari Majuri
N SBK 20 20
-. 3292 BASNJAN KILLER QUEEN
Ella Niinistö
N SBK 0 0
-. 3464 VESNOI VENECIJA SKAZKI
Ilmari Majuri
N SBK 0 0
-. 3473 VESNOI YASNAYA POLYANA
Annina Haili, Anssi Saarinen
N SBK 0 0
-. 3486 VITALI AUS DEM ZARENREICH
Tarja Mäkinen
U PVK DISK DISK
-. 3706 BETJANOVA ANATOL KARPOV
Niko Forsberg, Heidi Silván
U HVK DISK DISKFI
unkarinvinttikoira – Veteraani
1. 2149 AVENINA’S CUKOR CIJELKA
Emmi Savolainen, Henry Uuttu
N TVK 201 237 438 VMM-17
2. 2156 BELÁTÓ CUMPI
Heidi Husu, Teppo Husu
U HVK 157 157 luopui finaalista
unkarinvinttikoira – Derby
1. 3592 OLAJOS-RÉTI GYÕZÕS ZSÁNER
Saara Kauppinen
U PVK 256 252 508 SERTK DVM-17
2. 3480 AVENINA’S ETELKA TO BLIXTEN
Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen
N MOSH 247 248 495 SERTK
venäjänvinttikoira – Veteraani
1. 2382 VENECIJA VESNOJ MIELAS KUPIDONAS
Ilmari Majuri
N SBK 175 128 303 VMM-17
2. 1820 CHARLOTTE’RUSSE MANOLITO
Mauri Räsänen
U SSVH 152 124 276
3. 1448 TARASOV’S HOLD YOUR HORSES
Tarja Mäkinen
U PVK 109 109
4. 1815 CHARLOTTE’RUSSE MERCEDES
Liisa Tuominen
N PVK 74 74
5. 1914 CHARLOTTE’RUSSE LEOPOLD
Roger Westerlund, Tina Åberg
U SBK 49 49
saluki – nartut – Derby
1. 3208 TAZILLAH BAHAR BANU
Satu Hyvärinen
N SSAK 238 252 490 SERTK DVM-17
2. 3707 EL HAMRAH MOUNIRA
Mari Rihkajärvi
N SSVH 235 233 468 SERTK
3. 3691 BEL ETUAL LOVE STORY
Suvi Salmi, Hannele Salmi
N SSAK 259 193 452 SERTK
4. 3158 ZUBAYR AHMOSE
Iiro Rautavuori, Kristo Rautavuori
N TVK 199 176 375
5. 3333 ZUBAYR AH’LAM
Niina Käyhkö, Mika Käyhkö
N K-SVK 199 20 219
-. 3659 EL HAMRAH LALIKA
Kirsi Sinisalo
N SSAK 0 0
-. 3692 EL HAMRAH MAJEEDA
Elisa Kohtamäki
N HVK luopui
saluki – urokset – Derby
1. 3495 YUZAK AZADBEH
Pirjo Puttonen
U SSAK 256 247 503 SERTK KVA-m DVM-17
2. 3528 DIX DAX MAGIC SMARAGDI
Mervi Männikkö
U K-SVKK 229 232 461 SERTK KVA-m
3. 3511 YUZAK ABTIN
Kaisa Hytti
U SSAK 230 230 460 SERTK
4. 3529 SHAMALI JALALAT SHAMAH
Anne Lipponen, Lea Pelkonen
U SSAK 235 222 457 SERTK
5. 3701 EL HAMRAH MARMAR
Minea Collan, Kari Collan
U HVK 231 223 454 SERTK
6. 3652 ZUBAYR AJAZ
Minna Hämäläinen
U K-SVK 226 224 450 SERTK
7. 3517 KIRMAN FARINELLI
Mirja Nyrhinen
U LL 202 231 433
8. 3564 GOLDEN DESERT’S BLACK AFROZE
Niina Käyhkö, Erkki Jaakkola
U K-SVK 194 194 Luopui finaalista
cirneco dell’etna – Derby
1. 3422 IOSONO MARISLA
Katarina Hägg, Inka Luomanmäki, Marjo Blomberg
N SIC 260 237 497 SERTK DVM-17
2. 3183 BOXING HELENA’S NASCAR
Paula Virta, Sanna Koponen
U PVK 249 228 477 SERTK
3. 3166 TRUCKER’S APPLE OF MY EYE
Sanna Koponen
U TVK 205 229 434
4. 3499 HADRANENSIS RADAMES
Maria Ketola, Inka Luomanmäki
U SIC 231 118 349
5. 3182 TRUCKER’S ABSOLUTELY FABULOUS
Jorma Ylinen, Pasi Raak
N LVKH 87 87
6. 3417 IOSONO ELASSONA
Kenneth Skurnik, Inka Luomanmäki
N SIC 29 29
cirneco dell’etna – Veteraani
1. 2136 MARISLA’S ALESSANDRIA
Heidi Anderson, Marko Anderson
N SIC 239 214 453 SERTK VMM-17
2. 2163 TULIMAAN HER HIGHNESS
Sanna Koponen
N TVK 236 209 445
3. 2147 MARISLA’S AMANTEA
Jorma Ylinen, Pasi Raak
N LVKH 193 180 373
saluki – Veteraani
1. 2367 AL WATHBA DILWAR FAARIH
Anni Lepola, Tuire Keskinen
U PVK 217 227 444 VMM-17
2. 1975 TAZILLAH GHADA ASIYA
Satu Hyvärinen
N SSAK 216 219 435
3. 2769 EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYA
Kimmo Marjamäki, Tarja Pääkkönen
U HVK 212 217 429
4. 2509 TAZILLAH FADIA FARAHNAZ
Satu Marttila
N SSAK 222 200 422
5. 2071 AL-YASAMIN SAMINA
Tiina Torkko
N SSAK 248 173 421
6. 1766 TAZILLAH GHALIA KARMAH
Satu Hyvärinen
N SSAK 216 202 418
7. 2215 KHRONOS MIN AL ASIFE
Seija Lehmusto
U TVK 235 181 416
8. 2612 NON SERVIAM CREDO QUIA ABSURDUM
Jari Sailola
U TVK 198 215 413
9. 2648 DIOSKURY LARALANI OF GHAZAL ALFARANA
Pirjo Avomäki
N SSAK 197 215 412
10. 2679 SALMANAZAR ABLA TIGER LILY
Kirsi Sinisalo, Kirsi Liius, Mirve Liius
N PVK 189 212 401
11. 2134 DYYNIEN JELAL JAWHAR
Seija Kotti-Rantala
U PVK 161 193 354
-. 2135 TÂDJ MAHÂL JALAKALILA
Päivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas
N LL DISK DISK
skotlanninhirvikoira – Derby
1. 3467 HYNDSIGHT EASY FEELIN
Tuuli Jalo
U SHKK 250 219 469 SERTK DVM-17
-. 3462 VAIKONNIEMEN ÖVER THE ORANGE MOON
Eija Kaipainen
N SHKK 0 0
sloughi – Derby
1. 3206 QALB ELASSAD AYDA
Liina Niemelä
N K-SVKK 232 234 466 SERTK DVM-17
2. 3526 JASSEM EL KHAMIS DE LA BERONDIERE
Joanna Sjövall
U LVKH 221 226 447
-. 3615 JAIYANA AL MOUSSIDA DE LA BERONDIERE
Annikki Mansikka, Kari Nuutinen
N SLAZA 0 0
-. 3349 QALB ELASSAD AMAN
Joanna Sjövall
U LVKH 0 0
irlanninsusikoira – Derby
1. 3609 MACCAURA PLATINUM DOLLY OF MB
Hanna Pirttilahti
N HVK 229 214 443 DVM-17
2. 3304 RIVERWOLF ELENA RAMOS
Kati Olkkonen
N OSVKH 212 208 420
whippet – Veteraani
1. 2277 SATANGIN MEW FOR YOU
Arja Saarinen
N HVK 220 232 452 SERTK VMM-17
2. 1973 PALETIN SUPER TROUPER
Ida-Maria Björkqvist
U PVK 229 218 447
3. 1882 JUST NOSY SANDSTORM
Taru Jäppinen
U MOSH 220 224 444
4. 2204 RIVEREDGES AMARANTH
Anne Koikkalainen
N SSVH 210 223 433
5. 2326 TIGER’S CHAOS OH YEAH
Teija Salow
U OSVKH 211 207 418
6. 1856 TUULIKELLON DAAMICO
Mari Kääriäinen
N MOSH 210 173 383
7. U164 RAPPFOTEN’S AURORA
Inger Maren Rivrud
N NO 202 179 381
8. 2133 BLACKBITCH’S BOOGIE NIGHTS
Anne Oljemark
N K-SVK 222 222 luopui fin
9. 1943 TIGER’S CHAOS HER MESETAS
Marita Kauppinen
N SSVH 175 175 luopui fin
10. 2332 MACARENAN CROISOS
Noora Gynther
U HVK 146 146
whippet N > 48 ja U > 51 cm – Derby
1. 3483 APPLE GARDEN’S ETERNAL FLAME
Raija Raussi
N LL 237 246 483 SERTK DVM-17
2. 3472 WHIPLANDIAN I AM LEGEND
Minna Kauhanen, Tiina Räihä
U SSVH 214 253 467 SERTK kva-m
3. 3575 APPLE GARDEN’S HEART’S DELIGHT
Kati Soininen
N MOSH 220 242 462 SERTK
4. 3429 TARUMETSÄN KESÄYÖN USVANIITTY
Hanna-Marie Naukkarinen
U PVK 228 225 453 SERTK kva-m
5. 3519 MISTYQ DISCIPLE OF THE SUN
Sanna Vahlberg, Tiia-Tuulia Laakso
U TVK 223 228 451 SERTK kva-m
-. 3684 JEWGENISTAJAN MÖHKÖ-FANTTI
Niina Leskelä
U PVK DISK DISKFI
whippet – nartut – Derby
1. 3411 WHIPLANDIAN IN TIME
Suvi Halonen
N SSVH 219 247 466 SERTK DVM-17
2. 3356 WEIKOTIN WT-AIRI
Riikka Heikkilä, Markku Gavrilov
N SSVH 237 226 463 SERTK
3. 3580 HOT ISLE QUICKSTEP
Inga Heikkinen, Kimmo Karppanen
N OSVKH 228 230 458 SERTK
4. 3502 PRIMADA ARE U SUPERSTITIOUS
Anne Naukkarinen
N W-H 222 231 453 SERTK kva-m
5. 3272 WEIKOTIN WT-CARITA
Raija Raussi
N LL 216 230 446 Louk fin
6. 3530 BESTIES WENONA
Saija Koponen
N HVK 217 218 435
7. 3536 CHARLOTINA’S JUSTE IDEALE
Piia Savolainen, Jaanaliisa Halonen
N TVK 228 206 434
8. 3475 BIC-COT’S BLAZING STARLIGHT
Paula Kipinä
N HVK 193 215 408
9. 3751 JATZARIN BLUE CRYSTAL
Sami Partinen
N SSVH 241 138 379
10. 3435 CHRISTMAS FLAKE GENTLE HEART
Miska-Alexander Argillander, Risto Argillander
N TVK 243 122 365
11. 3640 NURKKANIITYN EE TUU KUULOONKAAN
Terhi Lehtinen, Pasi Lehtinen
N TVK 207 207 luopui fin
12. 3444 NURKKANIITYN EE VUAN LUMIVALAKEA
Marita Kauppinen
N SSVH 198 198 luopui fin
13. 3735 NURKKANIITYN EE VAENESKAAN
Juhoantti Köpman, Hanna-Leena Kuokkanen
N OSVKH 188 188 luopui fin
14. 3318 INDIAN HILL’S GHOSTLY
Taru Kiviranta
N LL 141 141
whippet – urokset – Derby
1. 3453 WHIPLANDIAN INDIANA JONES
Niko Karppanen
U SSVH 246 246 492 SERTK DVM-17
2. 3446 APPLE GARDEN’S TEXAS FLAME
Jere Pitkänen
U W-H 235 244 479 SERTK
3. 3234 TIGER’S CHAOS EPIC EXPERIENCE
Moona Dufva
U SSVK 235 241 476 SERTK
4. 3237 NYANSSIN DIAMOND DRAGON
Maija Salovaara
U MOSH 249 216 465 SERTK
5. 3374 NYANSSIN DIAMOND BLUE
Karoliina Heikkinen
U W-H 223 235 458 SERTK
6. 3548 BESTIES WULITON
Veera Vaittinen
U SSVK 216 231 447
7. 3591 NURKKANIITYN EE HALAVATTU SOEKOON
Riina Lintula
U OSVKH 206 233 439
8. 3421 SNOW HILL FULL SAIL
Salla Hukari
U W-H 220 213 433
9. 3334 FIERCE FIREBALL CAPTAIN KIRK
Teija Salow
U OSVKH 215 187 402
-. 3884 KICKSTARTER V.D. GROENE GOLF
Marko Pitkäkaski, Henna Pitkäkaski
U TVK DISK DISK
whippet N > 48 ja U > 51 cm – Veteraani
1. U519 RAPPFOTEN’S ANGUS
Inger Maren Rivrud, Inger Maren Rivrud
U NO 207 203 410 VMM-17
2. 2060 BONNYWAPIT DEVILINAREDDRESS
Johanna Gustafsson
N W-H 212 188 400
3. 2032 JUST NOSY WILLOW
Heli Poikonen
N MOSH 209 209 Luopui fin
puolanvinttikoira – Derby
1. 3415 HIGHWIND CRISTALLO DI ROCCA
Zaida Hämäläinen
U SUP 216 208 424 DVM-17
2. 3490 TERRACOTTA
Zaida Hämäläinen
N SUP 204 214 418
3. 3447 RYMWID CELERRIMUS
Jussi Sarin, Katariina Sarin
U SUP 103 103
basenji – Derby
1. 3655 AJIBU NUMBER ONE
Sanna Kortelainen, Marjukka Anttila
N SUBA 230 248 478 SERTK KVA-M DVM-17
2. 3513 AJIBU MOOVIN’N’GROOVIN’
Tuula Jalonen, Säde Jalonen
U HVK 211 214 425
3. 3647 NATURE’S MASTERPIECE ENCHANTED LIBRA
Miikka Tiihonen
N SSVH 175 175 Luopui finaalista
4. 3515 FARLANDERS FINEST NORDIC JEWEL
Camilla Rissa
N LL 111 111
basenji – Veteraani
1. 1809 KANJARAS WISH UPON A STAR
Sirkka Rautalin
N LL 193 222 415 VMM-17
2. 2035 KANJARAS HONEYTRAP
Anna Sivula
N SUBA 64 64
faaraokoira – Derby
1. 3370 SAWHORSE’S SIZZLING HOT
Krista Differt, Sara Hostikka
N SFK 231 235 466 SERTK DVM-17
2. 3401 SAWHORSE’S HOT DIGGITY DOG
Linda Aaltonen, Joni Suominen
U SFK 187 217 404
ibizanpodenco – Derby
1. 3602 CAZAION CAMEESHA
Outi Partiainen
N SFK 241 248 489 SERTK DVM-17
2. 3642 CAZAION CHANETH
Sanna Ruotsalainen, Outi Partiainen
N SFK 250 238 488 SERTK
3. 3603 CAZAION CRIXUS
Outi Partiainen
U SFK 245 235 480 SERTK
4. 3455 CAZAION CHIMAIRA
Jenny Fast, Outi Partiainen
N HVK 218 248 466 SERTK
5. 3448 CAZAION CHEFERIN
Eija Pöyhönen
U LL 228 222 450 SERTK
italianvinttikoira – Derby
1. 3395 YLLADIAN SKYDIVE
Essi Günther
U LL 228 218 446 DVM-17
2. 3375 PISTONHEAD SPEEDFREAK
Eveliina Jokela
U SIC 203 233 436
3. 3371 YLLADIAN CREAM DREAM CLICHÉ
Leena Jääskelä
N LL 199 201 400
-. 3565 YLLADIAN TOTAL ECLIPSE
Maire Jääskelä, Leena Jääskelä
N HVK 0 0
-. 3567 YLLADIAN WEST OF THE MOON
Leena Jääskelä
U HVK 0 0
italianvinttikoira – Veteraani
1. 2208 PUMPKIN MARQUISE
Taru Kiviranta
N K-SVK 26 26
2. 2436 BERYLLINE KERMAKARAMELLI
Nora Ritala
N HVK 24 24
italianvinttikoira > 38 cm – Derby
1. 3679 TARUMETSÄN KAS MAALISSA JO
Marja Räsänen, Harri Räsänen
U SIC 243 234 477 SERTK DVM-17
2. 3260 TARUMETSÄN KIITÄVÄN HETKEN ILO
Sari Merve
U LL 26 26
portugalinpodengo pieni – Derby
-. 3824 BONK’S BOMBON BONITA
Anna Koskinen
N SSVH 0 0 suljettu (ell)
rhodesiankoira – Derby
1. 3457 KIZIMBI SAVANA SIHIRI
Krista Kalliokunnas
N SRB 229 237 466 SERTK KVA-M DVM-17
2. 3487 KIZIMBI SAVANA ROHO
Mari Lahtinen
U SRB 200 209 409
3. 3514 BAWABU EMEKA ENYINNAYA
Sergiy Nazarko, Natalia Nazarko
U SRB 206 195 401
4. 3804 BAWABU EZIGBO EZENWATA
Laura Lehtonen, Kalle Mäkinen
U SRB 202 49 251