30.4.2017 Kouvola, K-SVK

Wappu Wipellykset 2017, EMM-17 karsintakilpailu

Ensimmäinen KV-koe uusilla säännöillä. Säätila kisapäivänä oli plussan puolella, ei satanut, tuuli oli ajoittain voimakasta. Se ei kuitenkaan vaikuttanut juoksusuorituksiin. Haasteita aiheutti se, että edellinen päivä oli myrskyinen ja lumisateinen eli rataa piti miettiä myöskin sääolosuhteiden kannalta, jotta yksi päiväinen kilpailu 190:llä koiralla saadaan juostua. Radat olivat laajalla pellolla, jonne voitiin rakentaa radat 650m Ja 700 m. Toinen oli ylämäkivoittoinen ja mittasi enemmän kestävyyttä ja vauhtia, toinen teknisempi. Alusta oli vanha heinäpelto, joten edellisen päivän lumisade ja mönkijäpalautus eivät tehneet siitä liukasta. Radat sijaitsivat rinnakkain. Parin koiran karattua, koska eivät antaneet kiinni, jouduimme porrastamaan lähdöt.
Radat oli tehnyt tuomarikokelastehtävänä Outi Partinen ratamestareiden Veikko Kulmalan ja Tommi Mielosen ohjauksessa. Ykkösrataan jouduttiin tekemään finaalivaiheessa hieman korjauksia, jotta saimme siitä teknisemmän. Ratoja oli kaksi, joten myös miehitys kentällä oli tupla molemmille. Muilta osin miehitys pelasi suunnitelman mukaan, mutta kaksi ylituomaria sairastui, joten jouduimme miettimään kierrätyksen uudestaan. Käytettävissä oli kolme ylituomaria, joita kierrätettiin, joten yksikään rata ei joutunut olemaan ilman ylituomaria. Mukana oli myös kaksi kansainvälistä tuomari KV-radoille Liina Vaher ja Katrin Raie.
Radat toimivat erinomaisesti ja koirat olivat hyväkuntoisia kauteen nähden, joskin myös selvää puutumista joillain tapahtui. Rata oli suunniteltu niin, ettei omistajilla ole mahdollisuutta ajaa radan viereen, vaan he joutuvat kävelyttämään koiransa radalle. Tällä pyrittiin varmistamaan, että koirat ovat kunnolla lämmitetty.
Järjestävä kerho oli koko kisojen valmistelun ajan aktiivisesti yhteydessä, joten koko ajan voimme yhdessä miettiä kisan kulkua. Koiramäärän tultua selväksi päädyimme yksipäiväiseen kisaan kahdella radalla, mikä näissä sääolosuhteissa oli ainoa oikea ratkaisu, joskin hieman haasteellinen koiramäärän ja kahden radan osalta. Mielestäni kerho onnistui erinomaisen hyvin järjestelyissä.
Kolmen eri luokan järjestäminen yhdistettynä kerhon mestaruuteen on todellinen haaste toimistolle. Ehkä sitä pitäisi miettiä. Tosin mielestäni toimisto selvisi hyvin, mutta kilpailuttajat eivät sitä ehkä tajunneet.
Ikävä piirre, joka näyttää yleistyvän on se, että ”mulle kaikki heti” ja jokainen oman edun oven avaus toimistoon on pois kaikilta muilta, mutta jos me toimihenkilötkin ajatellaan, ettei minua muut kiinnosta, niin mikä on lajin tulevaisuus?
Isot kiitokset jälleen järjestävälle kerholle, teitte kisan suurella sydämellä. Lisäksi kiitos kilpailunjohtaja Sarri Alanne ja ja koetoimitsija Eija Kelkka. Piditte minut erittäin hyvin ajan tasalla.
Varaylituomari Arja Havia oli sairastunut ja hänen tilallaan toimi Päivi Kulmala, myös Tapio Pulkkinen hoiti ylituomarin tehtäviä.
Harjoittelut suoritettu hyväksytysti: Outi Partiainen, tuomarikokelas (ratamestari/lähettäjä), Mia Salmi, palkintotuomariharjoittelu, Mika Hämäläinen & Tia Windahl, lähettäjäharjoittelut.

KV-koe

Sertejä ja CACIL:a sekä vara-CACIL:a jaettiin ja käyttövalioita tuli useampia. Kokeessa tapahtui kaksi lievää loukkaantumista.

Kansallinen-koe

Sertejä jaettiin ja käyttövalioita tuli kaksi.

VIC-R

Rhodesiankoiria oli ilmoitettu neljä ja jaettiin yksi serti.

Sij. Kirja Koira / Omistaja Sp Kerho AE FIN Yht. Lisämerkinnät
rhodesiankoira
1. 3424 MBWASIMBA MILELE GHOFIRA
Anne Vepsäläinen
N SRB 239 236 475 SERTK
2. 3776 OHINIYA FREEDOM OF LEGEND
Anne Vepsäläinen
N SRB 215 217 432
3. 3425 MBWASIMBA MILELE WENDY
Anne Vepsäläinen
N SRB 196 196
whippet N > 48 ja U > 51 cm
1. 3483 APPLE GARDEN’S ETERNAL FLAME
Raija Raussi
N LL 255 225 480 SERTK KVA-M
2. 3620 C’MERE OZ THE GREAT
Pia Mannila
U W-H 253 225 478 SERTK
3. 3590 DINACON NOTHING ELSE MATTERS
Marjo Rantanen
N K-SVKK 249 225 474 SERTK
4. 3810 AZARIN ELEAZAR
Katariina Rauko, Kari Eklund, Katariina Rauko
U HVK 243 230 473 SERTK
5. 3634 C’MERE REBEL YELL
Anne Jokivuori
U W-H 243 229 472 SERTK
6. 3341 BESTIES UPPER CLASS
Terhi Paavola, Harri Nurmela
U W-H 237 219 456 SERTK KVA-M
7. 3736 KUPLETO AVA
Sanna Norhio-Hanski
N W-H 225 224 449
8. 3177 MAGTAF FLAGSHIP FLANAGAN
Kaija Montonen, Ilkka Montonen
U K-SVK 224 210 434
9. 2839 NENATNAK ABSOLUTELY BLUE
Katariina Vaaramaa
N HVK 209 209
10. 3598 PIKKULIISAN SYDÄMEN VALO
Satu Ruotsalainen
U SSVK 209 209
11. 2878 MIMI CHILL’S MOSCOW SUPERSTAR
Jaana Ylä-Outinen, Paavo Parviainen
U K-SVK 190 190
12. U519 RAPPFOTEN’S ANGUS
Inger Maren Rivrud, Inger Maren Rivrud
U NO 189 189
portugalinpodengo pieni
1. 3544 KOHAH’S GIA
Maisa Häsä, Jari Häsä
N SPP 246 232 478 SERTK
2. 3288 DIXON CURIO
Hanna Päivinen
N SPP 195 195
italianvinttikoira > 38 cm
1. 2727 ART DALL’ ARCO
Eveliina Jokela
U SIC 240 229 469 SERTK
2. 3679 TARUMETSÄN KAS MAALISSA JO
Marja Räsänen, Harri Räsänen
U SIC 237 228 465 SERTK
3. 3534 YLLADIAN SUN AFTER RAIN
Essi Günther
U LL 235 225 460 SERTK
4. 2862 TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄ
Sari Merve
U LL 195 195
basenji
1. 3838 REMWIN TIMEAFTERTIME
Päivi Salomäki, Päivi Somppi, Päivi Salomäki
U K-SVK 244 225 469 SERTK K-SVK MM-17
2. U529 NASLEDIYE ETERA NINFA DEL BOSCO
Vera Smirnova
N RU 232 213 445
3. U527 AFRICANSKIY MOLCHUN ELEGANTNAYA MOYA
Svetlana Shalaginova
N RU 224 212 436
4. 3484 PERRADA UNICAN KRETA CARBON
Tia Windahl
N K-SVK 235 187 422
5. 2871 FURAHAN ASUMA ALMASI
Tia Windahl, Päivi Salomäki
N K-SVK 216 216
6. U530 AMARETTO S KNJAZHESKOGO DVORA
Vera Smirnova
U RU 205 205
7. U528 AFRIKANSKIY MOLCHUN EGIPETSKAYA ZHRITSA
Svetlana Shalaginova
N RU 179 179
-. 3837 FURAHAN JACABO JABARI
Veera Salomäki, Päivi Salomäki, Veera Salomäki
U K-SVK DISK DISK
ibizanpodenco
1. 3821 CAZAION DENEIRA
Laura Rajala, Outi Partiainen
N SFK 227 247 474 SERTK K-SVK MM-17
2. 3247 DANDELLION RJABINA DE BERGERAC
Outi Partiainen
N SFK 225 219 444 LOUK FIN
3. 2870 ROSENHILL’S LA-PERLA
Kristiina Valtonen
N PVK 199 225 424
4. 2268 ARBECA’S AL MANZOR
Kristiina Valtonen
U PVK 204 204 408
skotlanninhirvikoira
1. 3840 AGHNADARRAGH LACHAIDH
Petteri Puumalainen
U LL 229 232 461 SERTK
2. 3467 HYNDSIGHT EASY FEELIN
Tuuli Jalo
U SHKK 211 241 452 SERTK
puolanvinttikoira
1. 3415 HIGHWIND CRISTALLO DI ROCCA
Zaida Hämäläinen
U SUP 228 237 465 SERTK
2. 3490 TERRACOTTA
Zaida Hämäläinen
N SUP 205 213 418
irlanninsusikoira
1. 3609 MACCAURA PLATINUM DOLLY OF MB
Hanna Pirttilahti
N HVK 214 220 434
2. 3218 FILOMEIDES MELVIN
Marika Hämäläinen
U K-SVKK 203 204 407
3. 3120 DEBITUS LAETUS LEGENDA
Maria-Susanna Nampajärvi
U MOSH 171 171 LUOPUI FIN
cirneco dell’etna – nartut
1. 3178 FLIGHTMASTER UNIQUE HAZE
Marja-Leena Kaasinen
N PVK 225 232 457 SERTK
2. 2554 IOSONO CHAMPAGNE
Inka Luomanmäki
N SIC 236 207 443
3. 3641 TRUCKER’S BONFIRE HEART
Kaisa Kaartinen, Sanna Koponen
N HVK 229 213 442
4. 3635 IOSONO HADRIANA
Elina Karlsson, Inka Luomanmäki, Erja Luomanmäki
N SIC 224 213 437
5. 3774 TRUCKER’S CHIQUITITA
Carina Logren
N LL 206 230 436
6. U524 COLISTO’S SEGESTA
E. YU. Klimova
N RU 210 220 430
7. 2529 TULIMAAN MIA MILANCA
Kaarina Kirjonen
N TVK 200 196 396
8. 3702 OPRAH DI STELLA POLARIS
Tiina Perälä
N HVK 203 187 390
9. U523 COLISTO’S MIA SANTA
E. YU. Klimova
N RU 227 0 227
cirneco dell’etna – urokset
1. 3623 TRUCKER’S BAD TO THE BONE
Sanna Koponen
U TVK 242 228 470 SERTK
2. 3851 TRUCKER’S CAN’T GET ENOUGH
Anne Viljanen
U TVK 230 238 468 SERTK
3. 3499 HADRANENSIS RADAMES
Maria Ketola, Inka Luomanmäki
U SIC 202 228 430
4. 3769 TRUCKER’S CRASH BOOM BANG
Mikko Ilosalo, Johanna Kurki
U HVK 211 213 424
5. U525 MIA SANTO’S ARES
E. YU. Klimova, A. Tiuliandina
U RU 194 228 422
6. 3166 TRUCKER’S APPLE OF MY EYE
Sanna Koponen
U TVK 183 211 394
faaraokoira
1. U531 TIERIS GELLIOS
Anastasia Shubnikova
U RU 231 220 451 SERTK
2. 3555 TIERIS GAMLET
Veera Rydman
U SFK 205 232 437
3. U401 TEMPLE VELES ACT TO FOLLOW
Tatiana Grodinskaya
U RU 221 208 429
4. 3056 ONNENTUOJAN AARIA
Satu Hänninen, Jari Hänninen
N PVK 209 219 428
sloughi
1. 3206 QALB ELASSAD AYDA
Liina Niemelä
N K-SVKK 227 239 466 SERTK CACIL, K-SVK MM-17
2. 2800 HAKEEM EL DJEBEL DE LA BERONDIERE
Ulla Mäkinen
U SLAZA 233 227 460 SERTK RES-CACIL
3. 3615 JAIYANA AL MOUSSIDA DE LA BERONDIERE
Annikki Mansikka, Kari Nuutinen
N SLAZA 235 218 453 SERTK
4. 2148 ELEGANTIN MUSKOVIITTI
Ulla Mäkinen
U SLAZA 218 221 439
5. 3122 AZEEM SHUBAH AL WARDA
Sanna Kapanen
U HVK 208 198 406
6. 3117 ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE
Arja Kettunen, Maija Pakarinen
N HVK 210 183 393
-. 3780 DORA BOHEMIA GENAO
Liina Niemelä, Mikko Kapanen, Pia Chaouki
N K-SVKK DISK DISK
saluki – urokset
1. 3652 ZUBAYR AJAZ
Minna Hämäläinen
U K-SVK 244 242 486 SERTK CACIL, KPM-17
2. 3477 ZARABIS REYHAN
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 254 232 486 SERTK RES-CACIL
3. 3651 EIRECOGTEIL’S SANTERRA SYRAH
Minna Hämäläinen
U K-SVK 250 230 480 SERTK
4. 3701 EL HAMRAH MARMAR
Minea Collan, Kari Collan
U HVK 231 240 471 SERTK
5. 3528 DIX DAX MAGIC SMARAGDI
Mervi Männikkö
U K-SVKK 244 224 468 SERTK
6. 2215 KHRONOS MIN AL ASIFE
Seija Lehmusto
U TVK 250 211 461 SERTK
7. 3564 GOLDEN DESERT’S BLACK AFROZE
Niina Käyhkö, Erkki Jaakkola
U K-SVK 228 229 457 SERTK
8. 2769 EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYA
Kimmo Marjamäki, Tarja Pääkkönen
U HVK 240 216 456 SERTK
9. 3577 DIX DAX MAGIC SAPPHIRE
Sari Ritari
U SSAK 244 211 455 SERTK
10. 3134 ZARABIS QUADRE
Seija Lehmusto, Jarmo Lehmusto
U TVK 238 216 454 SERTK
11. 2367 AL WATHBA DILWAR FAARIH
Anni Lepola, Tuire Keskinen
U PVK 227 222 449
12. 3529 SHAMALI JALALAT SHAMAH
Anne Lipponen, Lea Pelkonen
U SSAK 226 220 446
13. 2916 TA’ZIM GHARIB GHAZAL
Johanna Majoniemi
U SSAK 230 211 441
14. 3254 DYYNIEN KESRA KHASON
Tarja Pääkkönen, Kimmo Marjamäki
U SSAK 223 217 440
15. 3787 GOLDEN DESERT’S BADDAR
Jenni Rantanen, Niina Käyhkö, Jenni Rantanen
U K-SVK 209 225 434
-. 3849 GOLDEN DESERT’S BADWI
Jenna Kankare, Niina Käyhkö, Jenna Kankare
U K-SVK DISK DISK
-. 3011 SUNFIRE IBSAN
Tuire Keskinen, Anni Lepola
U PVK DISK DISK
saluki – nartut
1. 3456 ZARABIS REEMA
Iris Ritola
N LV 266 233 499 SERTK CACIL, KVA-M
2. 3208 TAZILLAH BAHAR BANU
Satu Hyvärinen
N SSAK 256 237 493 SERTK RES-CACIL, KVA-M, K-SVK
3. 3255 EIRECOGTEIL’S SMIRNOFF ICE
Jaana Reiman, Irene Outinen
N K-SVK 245 238 483 SERTK
4. 2315 SALGREY’S ALINA
Sari Ritari
N SSAK 254 227 481 SERTK
5. 3263 NON SERVIAM DRAKAINA KARKHARODON
Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela
N SSAK 257 223 480 SERTK
6. 3187 KURKIAURAN HEMAISEVA NOITA
Viljo Hassinen, Helena Perttula
N LL 249 227 476 SERTK KVA-M
7. 3147 NON SERVIAM DOMINA ANIMARUM
Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela, Lumikirsikka Lappalainen
N SSAK 239 235 474 SERTK
8. 3757 EL HAMRAH NADIIR
Maria Schauman
N SSAK 252 217 469 SERTK
9. 3275 ZARABIS QESARAH
Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N TVK 252 213 465 SERTK
10. 3209 TAZILLAH CARA CAMELIA
Satu Hyvärinen
N SSAK 241 223 464 SERTK
11. 3692 EL HAMRAH MAJEEDA
Elisa Kohtamäki
N HVK 230 232 462 SERTK
12. 3569 ZARABIS ROSALIA
Jonna Hämäläinen, Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku
N TVK 232 229 461 SERTK
13. 3729 KIRMAN FLORIA
Tuula Eloranta
N LL 231 227 458 SERTK
14. 3021 EL-UBAID’S SINCERITY ISIS
Annmari Seppä
N SSAK 236 216 452 SERTK
15. 3333 ZUBAYR AH’LAM
Niina Käyhkö, Mika Käyhkö
N K-SVK 233 213 446
16. 2071 AL-YASAMIN SAMINA
Tiina Torkko
N SSAK 215 210 425
17. 2964 TAZILLAH ELIANA
Satu Hyvärinen
N SSAK 221 161 382
afgaaninvinttikoira
1. 3542 ALFAJIRI AMERETAT
Sari Saastamoinen
N PVK 242 237 479 SERTK CACIL KVA-m
2. 3129 KOMINEK’S RAINS OF CASTAMERE
Pilvi Räsänen
U SA-FA 239 233 472 SERTK RES-CACIL
3. 3790 MANDINAH KINGDOM OF HEAVEN
Sini Gardemeister
U SA-FA 238 232 470 SERTK K-SVK MM-17
4. 3793 ALFAJIRI BRESHNA
Mia Salmi
N PVK 241 227 468 SERTK
5. 3531 ALFAJIRI ANATH
Kati Tammisalo
N PVK 231 221 452 SERTK
6. 2394 POPOVS IN WHITE SATIN
Tuuli Koivumäki, Terja Koivumäki
N SA-FA 240 210 450 SERTK
7. 3150 KIRMAN UZAIR
Ulla Sieranta, Satu Fabritius
U LL 218 201 419
8. 2457 KULTAPIISKUN ESMER
Tarja Markkanen
N TT 210 193 403
9. 3488 XANAGHAN’S PARADISET SVART ROS
Annika Veijalainen
U TVK 185 202 387
espanjanvinttikoira – yhdistelmä / Galgo Español – mixed
1. 2744 RABILARGO’S DIXIE DANCER
Maria Stenberg
N MOSH 261 236 497 SERTK
2. 3508 COCOLORES LAWINIA
Maria Stenberg
N MOSH 243 228 471 SERTK
unkarinvinttikoira – yhdistelmä / Magyar Agar – mixed
1. 3480 AVENINA’S ETELKA TO BLIXTEN
Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen
N MOSH 251 233 484 SERTK KVA-M
2. 3600 ILLA-BEREK ÁFONYA FOR BLIXTEN
Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen
N MOSH 224 229 453 SERTK
3. 2802 PRIMADA FULL OF ATTITUDE
Sini Huviranta, Anne Naukkarinen, Sini Huviranta
U SUN 223 199 422
italianvinttikoira – urokset / Italian Greyhound – males
1. 3375 PISTONHEAD SPEEDFREAK
Eveliina Jokela
U SIC 244 239 483 SERTK
2. 3295 YLLADIAN SKYFALL
Leena Jääskelä
U LL 217 216 433
3. 3567 YLLADIAN WEST OF THE MOON
Leena Jääskelä
U HVK 183 222 405
4. 3395 YLLADIAN SKYDIVE
Essi Günther
U LL 201 188 389
5. 2930 KURNOUS CHI
Sanna Strang
U LL 172 216 388
-. 3572 KURNOUS HERMES
Sari Merve
U LL 0 0
italianvinttikoira – nartut / Italian Greyhound – females
1. 3297 ANGELO CELESTE DONATELLA
Marie Kontinen
N LL 245 255 500 SERTK CACIL
2. 3522 KURNOUS HALLDORA
Marie Kontinen, Kim Willo
N LL 251 247 498 SERTK RES-CACIL
3. 3608 BERYLLINE SUKLAAMUFFINSSI
Nora Ritala
N HVK 225 253 478 SERTK
4. 3440 KURNOUS ECHO
Marjo Parhamaa
N K-SVK 200 260 460 SERTK
5. 3371 YLLADIAN CREAM DREAM CLICHÉ
Leena Jääskelä
N LL 193 227 420
-. 2901 YLLADIAN HEART COLD AS ICE
Leena Jääskelä
N HVK 0 0
-. 3565 YLLADIAN TOTAL ECLIPSE
Maire Jääskelä, Leena Jääskelä
N HVK 0 0
whippet – urokset / Whippet – males
1. 3660 WEIKOTIN JABBERWOCK
Harri Pehrsson
U W-H 253 258 511 SERTK
2. 3633 C’MERE OH MY
Anne Jokivuori
U W-H 228 259 487 SERTK CACIL
3. 3601 DINACON ENTER SANDMAN
Jaana Krankka
U TVK 224 262 486 SERTK
4. 3421 SNOW HILL FULL SAIL
Salla Hukari
U W-H 234 245 479 SERTK KVA-M, RES-CACIL
5. 3532 SKYISTHEBEST FLYLIKEANEAGLE
Anne Koikkalainen
U SSVH 237 238 475 SERTK KVA-M
6. 3637 ENCAUTOM’S MORE OF ME
Taru Lumme, Juhani Tammi
U HVK 234 229 463 SERTK
7. 2935 FIERCE FIREBALL ARROW
Pasi Hämäläinen
U W-H 218 244 462 SERTK
8. 3795 BELLTOWN INFLAMES
Miska-Alexander Argillander, Nina Viskari, Miska-Alexander Argillander
U W-H 214 232 446
9. 3396 BROOKWAY CUSTOM MADE ASTON
Salla Hukari
U W-H 227 217 444
10. 2494 MAXWIN HURRICANE
Riitta Suominen
U TVK 203 220 423
11. 3390 GASELLE’S FELLINI
Katariina Rauko, Kari Eklund
U HVK 202 219 421
whippet – nartut / Whippet – females
1. 2562 BLACKBITCH’S LARA CROFT
Marjo Rantanen
N K-SVKK 247 263 510 SERTK CACIL
2. 3540 DINACON HERO OF THE DAY
Sirpa Lihavainen
N W-H 245 263 508 SERTK
3. 2892 INNA V. DIA-ROBINNE
Marjo Rantanen
N K-SVKK 252 253 505 SERTK RES-CACIL
4. 3435 CHRISTMAS FLAKE GENTLE HEART
Miska-Alexander Argillander, Risto Argillander
N TVK 236 262 498 SERTK
5. 3616 BESTIES HONEY RYDER
Jenna Tähtinen, Mari Kääriäinen
N W-H 244 253 497 SERTK
6. 3502 PRIMADA ARE U SUPERSTITIOUS
Anne Naukkarinen
N W-H 244 250 494 SERTK
7. 2989 C’MERE NOCE MOSCATA
Anna Varila
N LL 245 245 490 SERTK K-SVK MM
8. 3751 JATZARIN BLUE CRYSTAL
Sami Partinen
N SSVH 232 248 480 SERTK
9. 3809 MIMI CHILL’S TWILIGHT
Karoliina Vähänen
N W-H 234 246 480 SERTK
10. 2660 BLACKBITCH’S LONG KISS GOODNIGHT
Anne Oljemark
N K-SVK 230 248 478 SERTK KPM-17
11. 3843 C’MERE TEACHERS PET
Anna Varila
N LL 221 256 477 SERTK
12. 3033 OF STREAMLINE KEROSENE
Susanna Valli
N HVK 246 230 476 SERTK
13. 2133 BLACKBITCH’S BOOGIE NIGHTS
Anne Oljemark
N K-SVK 231 242 473 SERTK
14. 3752 DINACON CYANIDE
Sami Partinen
N SSVH 234 239 473 SERTK
15. 2866 PENDAHR VANITY FAIR
Mari Kääriäinen
N MOSH 233 230 463 SERTK
16. 2841 JAGODAS LUI-MEME
Paula Puttonen
N K-SVKK 209 247 456 SERTK
17. 3280 PIKKULIISAN RAKAS MUUSA
Nea Rasikannas, Elina Rasikannas
N W-H 233 223 456 SERTK
18. 2852 WHIPLANDIAN HIGHWAY STAR
Kati Soininen
N MOSH 220 231 451 SERTK
19. 3604 PIKKULIISAN SYDÄN HERTTAINEN
Kaarina Vesterinen, Jaanaliisa Halonen
N SSVK 210 236 446
20. 3549 BESTIES MAY DAY
Jussi Matilainen, Pauliina Ihalainen
N W-H 225 218 443
21. 3444 NURKKANIITYN EE VUAN LUMIVALAKEA
Marita Kauppinen
N SSVH 205 231 436
22. 3272 WEIKOTIN WT-CARITA
Raija Raussi
N LL 213 210 423
23. 3636 SOFTOUCH EBONY EYES
Arja Akkanen, Pirjo-Liisa Muhonen, Arja Akkanen
N W-H 210 0 210
24. U164 RAPPFOTEN’S AURORA
Inger Maren Rivrud
N NO 188 188 LUOPUI FIN
25. 2810 FIERCE FIREBALL ANGELICA
Janne Tuominen, Jonna Tuominen
N MOSH 143 143
venäjänvinttikoira – yhdistelmä / Borzoi – mixed
1. 3088 RAINMAKER NEVADA NIGHTFALL
Johanna Lind-Vilpponen
N SBK 249 265 514 SERTK CACIL, KVA-M
2. 3839 JASPER FLEGETON
Annika Saarinen
U SBK 237 246 483 SERTK
3. 3675 ZATRAVIN GASPAR
Tiina Talja
U SBK 211 219 430
4. 3145 CHARLOTTE’RUSSE PINOCCHIO
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 219 174 393
5. 3385 NALIOT
Irma Westerback, Pia Söderholm
U SBK 218 108 326
6. 3805 CYMABRESJEVA STILINAJA
Pia Söderholm, Miika Ylipahkala
N SBK 184 117 301
7. 2499 VASILIJ TSAR BORZOIS
Tina Åberg, Roger Westerlund
U SBK 178 178 Keskeytetty LOUK AE
-. 3802 BOLSHAJAN GAIA ODILE
Tero Karikumpu, Sonja Karikumpu, Anne Karikumpu
N SBK 0 0